Dan Martin anunță retragerea din ciclismul profesionist

Un irlandez în vârstă de 35 de ani afirmă că cursele și-au pierdut elementul de distracție și este încântat de noi provocări în viață

Dan Martin a anunțat că se va retrage la sfârșitul sezonului, după 14 sezoane ca ciclist profesionist.

Riderul Israel Start-Up Nation, a cărui următoare cursă este viitorul Tur al Marii Britanii, a spus că consideră că este momentul potrivit pentru a merge mai departe și a realiza alte lucruri în viață.

‘În unele privințe, a decide să se oprească a fost o provocare și complexă. Este poate una dintre cele mai mari și mai importante decizii pe care le-am luat vreodată și, în alte moduri, a fost ușor. Deși sunt încă competitiv, mi-am dat seama că cursele au pierdut elementul distractiv: motivul pentru care concuresc în primul rând.

‘A da 100% ceea ce fac a fost întotdeauna modul în care operez. Deși aș putea continua să concuresc câțiva ani de acum înainte, iar pentru mulți, acest lucru ar părea a fi lucrul evident de făcut, sunt într-un moment în care sunt gata să accept niște noi provocări interesante în viață.'.

Martin a avut o carieră îndelungată în curse după ce a devenit profesionist în 2008 cu Slipstream-Chipotle. Prima sa victorie de etapă în Grand Tour a venit la Vuelta a España din 2011, iar victoria sa în etapa 17 la Giro d'Italia 2021 – unde s-a clasat pe locul 10 în clasamentul general – și-a completat întregul set de victorii de etape la toate cele trei Grand Tours.

Imagine
Imagine

Martin a câștigat, de asemenea, Liège-Bastogne-Liège în 2013, învingându-i pe Joaquim Rodríguez și Alejandro Valverde după ce a avut de-a face cu un fan îmbrăcat în panda.

El a adăugat: „Mă simt norocos să decid când mă retrag. Sunt sincer recunoscător pentru sprijinul familiei, prietenilor, fanilor și atâtor colegi de echipă și colegi de ciclism care m-au susținut de-a lungul carierei mele.

‘Ce urmează? Voi fi mereu un ciclist; Nu îmi voi închide roțile, doar numărul de cursă. În ultimele câteva extrasezonuri și când am avut timp în afara antrenamentelor și curselor, am găsit un nou sentiment de scop și distracție în dezvoltarea companiilor și lucrul în cadrul afacerilor.

„Acest interes a condus la Rubix Ventures, o companie pe care am fondat-o împreună cu persoane de încredere pentru a ajuta sportivii să investească în companii interesante în creștere.”

Unul dintre cele mai de succes sezoane ale lui Martin a venit în 2017 cu Quick-Step Floors. El s-a clasat pe locul al doilea atât la Liège-Bastogne-Liège, cât și la Flèche Wallonne, în spatele lui Alejandro Valverde, în timp ce a terminat pe locul trei la Paris-Niza și Critérium du Dauphiné. În ciuda fracturilor de spate la Turul Franței în timpul unui accident cu Richie Porte, el a continuat să termine un impresionant al șaselea loc la general.

„De asemenea, aștept cu nerăbdare să fiu mai prezent ca tată și soț acasă și să fac lucruri simple care nu sunt compatibile cu cerințele unei cariere de ciclism, cum ar fi să merg la alergat cu soția mea,” a spus el.

„Având în vedere linia de sosire, m-am apucat de antrenament în ultimele săptămâni și aștept cu nerăbdare să am un impact în ultimele mele curse și sper să închei această perioadă din viața mea cu stil.”