Giro d'Italia în șapte povești

Cuprins:

Fapturi remarcabile, bătălii strânse și recorduri doborâte din belșug în compilația noastră de povești ale câștigătorilor Giro d'Italia

1909 - Originalul - Luigi Ganna

Primul Giro d'Italia a fost câștigat de Luigi Ganna de la echipa Atala, care a finalizat cursa de 2.448 km în 89 ore, 48 min și 14 secunde. Lombardul, în vârstă de 25 de ani, a câștigat trei etape în drumul său către victoria generală, scriindu-și numele de neșters în cărțile recordurilor.

Imagine
Imagine

1912 - Efortul echipei - Echipa Atala-Dunlop

Până la Giroa din 1913, Clasificarea generală a fost desfășurată pe un sistem bazat pe puncte, ceea ce singur este un lucru curios în retrospectivă.

Dar în 1912 nu a existat nici măcar un câștigător individual, deoarece pentru singura ocazie din istoria cursei, competiția era pe echipe.

Echipa Atala-Dunlop a lui Luigi Ganna a fost cea care a câștigat clasamentul general, dar dacă organizatorii nu s-ar fi îndepărtat de clasamentul individual, Carlo Galetti ar fi câștigat al treilea Giro consecutiv, cu un timp total scurs de 100 de ore, 2 minute și 57 de secunde.

Din păcate pentru Galetti, cu această ocazie unii nu au fost mai egali decât alții.

1940 - Cel mai tânăr - Fausto Coppi

În timp ce Fausto Coppi se poate lăuda și cu titlul de cele mai multe victorii generale la Giro d'Italia, un titlu pe care îl împărtășește cu Eddy Merckx și Alfredo Binda, acesta este unul dintre cei mai tineri câștigători vreodată pe care îl revendică în întregime pentru el însuși.

Coppi avea doar 20 de ani și 267 de zile când a câștigat primul său Giro în 1940, profitând de un accident în care l-a implicat pe coechipierul Gino Bartali și uzurpându-l ca lider de echipă.

Coppi a luat tricoul roz pe etapa 11 și l-a păstrat până la final, declanșând o rivalitate de-a lungul carierei cu seniorul Bartali.

Imagine
Imagine

1948 - Cel mai apropiat - Fiorenzo Magni

11 secunde a fost tot ceea ce i-a despărțit pe Fiorenzo Magni de Ezio Cecchi la sfârșitul Giro d'Italia din 1948, un decalaj care rămâne cea mai apropiată marjă de câștig din istoria cursei.

Magni a terminat etapa a 9-a cu mai mult de 13 minute înaintea principalilor săi rivali, inclusiv Fausto Coppi (care s-a plâns că Magni a fost împins în sus de către fani și, ca urmare, a renunțat la cursă).

Totuși, a fost o înfrângere grea pentru Cecchi, venind la sfârșitul unei cariere care includea trei etape pe locul 2 la Giro, precum și un 8, 7, 6, 4 și două 2. plasează finalizări în GC.

Dintre toți oamenii care au suferit cea mai apropiată marjă de pierdere la Giro, se pare că ar fi putut fi doar Cecchi.

Imagine
Imagine

1950 - Străinul - Hugo Koblet

Până în 1950, fiecare câștigător al Giro d'Italia fusese, fără a fi surprinzător, italian.

Dacă Fausto Coppi nu s-ar fi prăbușit și nu și-ar fi rupt pelvisul în Etapa a 9-a, este posibil ca această ediție să fi continuat și tema, dar cu favoritul eliminat, Swiss Koblet a fost cel care a urcat în fruntea clasamentului general. și l-a pus pe Gino Bartali pe locul doi în drumul său către o victorie istorică.

Koblet va continua să câștige Turul Franței în 1951, punctul culminant al carierei sale, dar, din păcate, va cădea prematur de pe aceste înălțimi și s-a pierdut printre demonii de curse, financiari și relaționali.

A murit în urma unui accident de mașină la vârsta de 39 de ani, în circumstanțe pe care unii le-au asemănat cu sinuciderea.

Imagine
Imagine

1999 - Cel mai dus - Ivan Gotti

Marco Pantani a luat cu as alt Giroul '99, iar în penultima etapă, în timp ce cu aproape 6 minute înaintea locului doi, a fost pregătit să ia a doua sa Maglia Rosa.

Cu toate acestea, a fost exclus din cursă pe motiv că a returnat un test care arăta că nivelul său de hematocrit este peste 50%, care la acea vreme era principala măsură anti-dopaj de sânge a UCI și, prin urmare, motiv pentru pedeapsă.

Ivan Gotti, el însuși fost câștigător în 1997, a moștenit conducerea cursei și a câștigat Giroa.

Dar, ciclismul fiind ciclismul, de atunci a reieșit că povestea ar putea fi mai complicată decât se credea la început, cu investigații într-un caz care spune că evacuarea lui Pantani s-a datorat implicării mafiei.

Se presupune că au fost plasate pariuri mari și ilegale împotriva lui Pantani care a câștigat Giroul '99 și, nefiind dorit să plătească datoriile ulterioare, gruparea mafiotă Camorra a fost acuzată că a găsit cumva o modalitate de a opri această întâmplare..

Sânge murdar sau bani murdari, oricum a fost o ediție umbră a Giro d'Italia pe care Gotti s-a trezit câștigătoare.

Imagine
Imagine

2003 - Cel mai câștigător - Mario Cipollini

În etapa a 9-a, de la Arezzo la Montecatini, Mario Cipollini [pe care l-am intervievat aici] i-a devansat pe Robbie McEwen și Alessandro Petacchi pentru a câștiga a doua etapă a Giroi din 2003 și a 42-a a carierei sale.

A fost un record care a început în 1989, a fost adăugat în fiecare an următor, cu excepția anilor’93 și’94, a inclus victorii la trei puncte în clasament și a cimentat statutul lui Cipollini de cel mai prolific câștigător de etapă al Giroi.

Dintre cicliști care nu s-au retras încă, Mark Cavendish este cel mai aproape de a-l înlocui pe Cipo în fruntea clasamentului, dar chiar și atunci, are doar 17 relativ slabi.