12 medalii, inclusiv 8 de aur pentru cicliștii paralimpici din echipa GB

Cu pista care se întinde la Jocurile Paralimpice de la Rio, Marea Britanie termină cu o medalie de vârf

13.09.2016

Ciclismul pe pista de la Jocurile Paralimpice de la Rio s-a dovedit a fi chiar mai de succes decât la Jocurile Olimpice precedente pentru echipa GB, cu un total de medalii câștigate de 12 medalii, inclusiv 8 de aur.

Cursa a început pe 8 septembrie, cu concursurile de urmărire. Megan Giglia a câștigat aur în urmărirea individuală C1-2-3 de 3000 m la femei, înainte ca Sarah Storey și Crystal Lane să obțină aur și, respectiv, argint în urmărirea C5 la 3000 m, iar Steve Bate a câștigat aur la 4000 m B masculin.

Ziua a doua a constat în mai multe evenimente individuale, sprintele Sophie Thornhill și Jody Cundy luând aurul în proba B feminin de 1000 m și, respectiv, C4-5 masculin, la 1000 m. Louis Rolfe a susținut apoi lucrurile cu bronz în proba de cronometru C2 3000m masculin mai târziu în cursul zilei.

Kadeena Cox a stabilit un nou record mondial în câștigarea aurului în proba de 500 m C4-5 feminin - o performanță făcută și mai remarcabilă de faptul că victoria a venit la mai puțin de 24 de ore după ce Cox a alergat la o medalie de bronz în un eveniment de atletism, sprintul feminin T38 100 m.

În ultima zi de cursă, 11 septembrie, Neil Fachie a luat argint la proba de 1000 m B masculin, înainte ca Sophie Thornhill să-și adauge scorul luând bronz la urmărirea individuală B 3000 m, iar Lora Turnham a câștigat aurul în eveniment.

Evenimentul final al săptămânii a fost sprintul pe echipe C1-5 750m masculin, iar echipa Marii Britanii formată din Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth și Jody Cundy au fost învingătorii, stabilind un nou record mondial de 48.635 în proces.

17.08.2016

Luni, Mark Cavendish a început a doua zi a omnium cu kilogramul, în care s-a clasat pe locul șase cu un timp de 1:02.86. Și-a îmbunătățit șansele pentru podium ajungând mai târziu pe locul trei în turul de zbor. În ciuda eforturilor sale de a scăpa din față și de a câștiga un tur în timpul cursei de puncte, cel mai bun lucru pe care l-a putut reuși a fost al patrulea printr-o multitudine de prime de sprint. A terminat pe locul al doilea în general, câștigând un argint, prima sa medalie olimpică.

Laura Trott a concurat în omnium feminin, plasându-se pe primul loc atât în cursa de eliminare, cât și în urmărirea individuală, obținând, de asemenea, locul doi în cursa scratch. În general, ea și-a câștigat locul în fruntea podiumului cu a doua medalie de aur a jocurilor de la Rio. Acum este cea mai de succes atletă feminină din Marea Britanie, cu patru medalii de aur pe numele ei.

Jason Kenny, logodnicul lui Trott, a venit și el cu mai multă glorie olimpică. La scurt timp după victoria lui Trott la omnium, Kenny a mers pe pistă pentru a concura în keirin masculin. Terminând pe primul loc, el a câștigat a treia medalie de aur la Rio. Acum are șase medalii de aur, egalând numărul lui Sir Chris Hoy. Între ei, Kenny și Trott se laudă acum cu 10 medalii olimpice.

Rebecca James a adăugat ținta echipei GB de 48 de medalii în general la Rio, luând argint la sprintul feminin, cu Katy Marchant aproape în urma câștigând o medalie de bronz.

În total, echipa GB a câștigat 12 medalii olimpice prin ciclism. 11 pe pistă, iar Chris Froome a câștigat bronzul în proba de cronometru, făcând din acesta cel mai de succes an în străinătate pentru bicicliștii echipei GB.

15.08.2016

Urmărirea echipelor masculine a început weekendul prin livrarea unei alte medalii de aur, precum și a unui nou timp record mondial de 3:50.26. A fost un lucru strâns, cu australianul luând conducerea timpurie, dar ei au scăzut în curând la trei oameni și până la sfârșit eficiența metronomică a echipei britanice a dat roade. Echipa a fost formată din Sir Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy și Steve Burke. Această cursă i-a oferit lui Sir Bradley Wiggins a cincea medalie de aur, făcându-l cel mai de succes olimpic britanic din istorie, cu opt medalii olimpice în numele său.

Sâmbătă, urmărirea echipei feminine a păstrat gloria de aur prin stabilirea unui alt record mondial de 4:10.23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker și Kate Archibald au învins echipa americană cu două secunde întregi, după ce tactica americană „start rapid” s-a prăbușit. Laura Trott a făcut istorie și ca prima olimpică britanică care a câștigat trei medalii de aur.

Rebecca James și-a făcut debutul olimpic în timpul keirin-ului feminin, obținând prima ei medalie olimpică de argint în acest proces, după succesul ei cu o zi înainte de a câștiga calificarea la sprintul feminin cu un alt timp record olimpic de 10,72 secunde.

Duminică s-a dovedit a fi o altă zi de succes pentru sportivii britanici, deoarece Jason Kenny și Callum Skinner s-au întâlnit cap la cap într-o finală britanică pentru competiția de sprint masculin. Kenny s-a dovedit a fi superior din punct de vedere tactic și fizic față de Skinner și a câștigat a cincea medalie de aur. Doar Sir Chris Hoy a câștigat mai multe medalii de aur (deocamdată - Kenny va concura mâine cu Keirin), așa că, dacă va avea succes, nu putem să nu ne întrebăm dacă s-ar putea găsi în lista de onoare de Anul Nou.

Omniumul masculin a început duminică, Mark Cavendish reprezentând echipa GB. În cursa scratch, a terminat pe locul șase, după o evadare eliminată cu 13 ture de la final. În urmărirea individuală a ajuns pe locul al doilea, după Lasse Norman Hansen din Danemarca, care a stabilit un nou record olimpic. Cursa de eliminare a lui Cavendish nu a mers pe deplin conform planului, deoarece o scufundare prost cronometrată în bancă l-a văzut blocat în trafic, ceea ce a dus la o excursie în banda de vopsea albastră „Côte d’Azur” și la eliminarea în doar 10. -lea loc.

12/08/16

Sprint în echipă

Seara de joi s-a dovedit a fi una de aur pentru echipa GB pe velodrom, sprinterii masculini au obținut primele medalii de aur de ciclism pe piste ale jocurilor pentru Marea Britanie. În ciuda faptului că nu a fost considerat favorit din cauza performanțelor mai puțin spectaculoase din campionatele mondiale anterioare, acest lucru nu a împiedicat Marea Britanie să învingă actualii campioni mondiali Noua Zeelandă cu un nou record olimpic de 42.440 de secunde.

Echipa, formată din Jason Kenny, Phillip Hindes și Callum Skinner, a adus acasă cel de-al patrulea aur până acum pentru Echipa GB la Rio 2016, ducând numărul total la 15 medalii. A fost, de asemenea, a patra medalie olimpica de aur pentru Jason Kenny, făcându-l unul dintre cei mai decorați olimpici britanici vreodată, în spatele unor oameni ca Sir Steve Redgrave și Chris Hoy.

Skinner a exercitat o mare presiune asupra lui pentru a ocupa locul al treilea bărbat pe care Chris Hoy, de șase ori campion olimpic, l-a lăsat în echipa de urmărire. „Nu a fost un drum ușor”, a spus el. „Așa că să vii aici și să fii campion olimpic este incredibil. Am muncit atât de mult și arată că dă roade.”

Urmărire în echipă

Înainte de asta, succesul pe velodrom începuse deja odată cu urmărirea echipelor feminine stabilind un record mondial în timpul calificării. Echipa a ajuns pe locul șapte din nouă echipe și a reușit să reducă patru zecimi de secundă față de timpul record anterior de 4:13.683, stabilit de Australia în 2015. Acum se confruntă cu Canada în turul doi pentru un loc în finală.

Urmărirea pe echipe masculine a stabilit, de asemenea, cel mai rapid timp în runda lor de calificare, terminând cu doar trei zecimi în afara propriului record mondial. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull și Steven Burke au stabilit un timp de 3:51.943, cu aproape trei secunde și jumătate în fața Danemarcei, care s-a calificat pe locul secund. Acum vor concura cu Noua Zeelandă în semifinală vineri.

Cursa rutieră - 08.08.2016

Cu un traseu care a fost explodat pentru coborârile sale periculoase, cursele rutiere de la Rio din weekend au provocat atât de multe controverse încât UCI a fost forțată să sară în apărare.

Traseul de 237,5 km a afectat foarte mult echipa GB în cursa masculină. Era de așteptat ca Thomas să-l susțină pe Froome, dar după ce și-a părăsit atacul prea târziu, a fost Geraint Thomas care a avansat pentru o medalie. Din păcate, s-a prăbușit la coborârea abruptă de la Vista Chinesa și, în ciuda faptului că a revenit și a terminat cursa, nu au existat medalii pentru echipa GB. Thomas a terminat pe locul 11, urmat de Froome pe locul 12. Yates a terminat pe locul 15. Ian Stannard și Steve Cummings nu au terminat cursa, după ce amândoi au făcut viraj curajos pe față pentru a reduce pelotonul în primele etape.

Cu doar trei cicliști din Team GB concurând în cursa feminină, accentul clar a fost pus pe Armitstead ca lider al echipei. După o dramă timpurie a unei anvelope găurite la 10 km, care a dus la schimbarea bicicletei, ea a ajuns la capul pelotonului.

Emma Pooley a condus grupul în urcare și a terminat pe locul 58 - la un loc în spatele coechipierului ei Nikki Harris. Armitstead a terminat pe locul al cincilea, deoarece a fost abandonată în a doua jumătate a urcării, încheiend săptămâna ei de tulburări cu dezamăgire. Era de așteptat să aducă înapoi o medalie olimpică și a fost favorită pentru podium în cursa de duminică. Ea însăși susține că suspendarea de la antidoping din Regatul Unit nu i-a afectat mentalitatea în timpul cursei și că „pur și simplu nu a putut urca suficient de repede”.