Giro d'Italia 2017: Pierre Rolland câștigă solo la Canazei

Francezul Rolland obține o victorie solo impresionantă pentru prima victorie în Grand Tour a lui Cannondale-Drapac în doi ani

Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) a câștigat etapa 17 a Giro d'Italia solo după ce și-a atacat tovarășii de evadare în finala unei etape de munte medie din Alpi.

Francezul s-a deplasat cu 7,4 km de parcurs și a menținut diferența pentru a câștiga prima sa victorie de etapă în Grand Tour în cinci ani și prima victorie în Grand Tour a lui Cannondale-Drapac în doi.

Tom Dumoulin a fost ghidat prin scenă de coechipierii săi Team Subweb și a terminat în siguranță în peloton pentru a-și păstra avansul de 31 de secunde față de Nairo Quintana în lupta pentru roz.

Cu două urcări constante în prima jumătate a cursei, urmate de o rezistență lungă și lungă care a condus până la finalul de la Canazei, după 219 km de curse, ziua fusese mult timp considerată ca fiind una pentru un succes de evadare.

Ca atare, a reprezentat ultima șansă pentru mulți cicliști de a câștiga o victorie de etapă, rezultând că peste 40 de cicliști au urcat drumul în etapele de deschidere.

Câștigătorul etapei Rolland a făcut el însuși parte dintr-o mișcare de trei oameni în fruntea cursei, cu un grup mare de urmăritori în spate, iar pelotonul cu încă 15 minute înapoi.

Odată ce trei-ul inițial a revenit, o altă mișcare a trecut de lideri, cu Matej Mohoric (UAE Team Emirates) prezent în ambele. Când și acesta s-a întors, Mohoric a mers solo, dar eforturile lui au fost în cele din urmă în zadar, deoarece grupul din față diminuat a intrat în final ca unul singur.

Intre timp, pelotonul a crescut ritmul. Echipa Quickstep a lui Bob Jungels și-a dat seama că tricoul său alb de lider Young Rider era pus în pericol de prezența lui Jan Polanc (UAE Team Emirates) în grupul din față, așa că s-au alăturat echipei Sunweb pentru a începe să reducă diferența.

Atacul urmat de contraatac urmat de contraatac a luminat cursa pentru etapă, dar cu 7,4 km până la final, Rolland a fost cel care a rupt elasticul pentru a scăpa și a menține decalajul până la final.

A terminat la 24 de secunde din restul pilotilor fugari rămași, cu Rui Costa (UAE Team Emirates) și Gorka Izagirre (Movistar) conducând acasă pe locul 2 și 3.

Plotonul a trecut peste 7'51 mai târziu, atât tricourile roz ale lui Dumoulin, cât și tricourile albe ale lui Jungels în siguranță pentru încă o zi.