Giro d’Italia 2017: Tom Dumoulin o învinge pe Quintana în finala TT pentru a câștiga Giro d’Italia cu 31 de secunde

Cuprins:

Riderul Team Sunweb devine primul câștigător olandez al Giroi

Într-o etapă finală sfâșietoare a 100th Giro d'Italia, Tom Dumoulin (Team Sunweb) a realizat cronometrul vieții sale pentru a smulge cursa de la Nairo Quintana (Movistar). Aproape de la prima întoarcere a pedalei la cronometrul de 29,3 km, Dumoulin s-a îndepărtat de rivalii săi pentru a trage înapoi timpul pe care îl pierduse în etapele anterioare.

A trebuit să recupereze 53 de secunde și, în cele din urmă, a terminat cu 1 m24 de secunde înaintea lui Quintana, care a reușit să rămână pe locul doi, al treilea fiind italianul Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

S-a dovedit a fi încheierea perfectă pentru o cursă care a avut dramă, eroic și controversă pe durata celor trei săptămâni.

Marja finală de câștig de doar 31 de secunde a dovedit cât de strâns a fost bătălia și vor fi puțini oameni care vor simți că victoria lui Dumoulin nu a fost pe deplin meritată.

Cum s-a desfășurat etapa 21 a Giro d'Italia

În ajunul etapei finale, organizatorii Giro d’Italia 2017 trebuie să-și fi frecat mâinile la cât de bine a evoluat cursa, culminând cu acest deznodământ incitant.

Pe măsură ce cicliștii s-au aliniat pe rampa de start, nu exista încă nicio certitudine cu privire la modul în care va evolua Giroul din acest an.

Cu doar câteva zile în urmă, Dumoulin de la Team Sunweb arăta ca un câștigător sigur.

După Etapa 15, a avut o pernă de 2m51s peste cel mai apropiat rival al său și nu trebuia decât să rămână aproape de principalii concurenți din munți și să nu piardă prea mult timp, iar în ultimul timp avea să obțină o victorie ușoară. -trial – o coborâre de 29,3 km de la Monza la Milano.

Totuși, câteva greșeli costisitoare în ultimele etape ale cursei au însemnat că a pierdut tricoul roz și a intrat în cronometru pe locul al patrulea pe GC, cu 53 de secunde mai puțin față de noul lider de cursă Quintana.

În fața lui au fost și Nibali, care a fost cu 39 de secunde mai jos față de Quintana, și Thibaut Pinot de la FDJ, la 43 de secunde.

Dumoulin s-a numărat printre favoriții la câștigarea etapei, datorită abilităților sale superioare de cronometru în comparație cu rivalii săi, dar nu era sigur dacă va putea recupera 53 de secunde pe distanță destul de scurtă, mai ales că arăta. epuizat fizic în câteva etape anterioare.

Înainte de începerea etapei 21st, era greu de prezis cine va fi pe podium la final și în ce poziție.

La fel, în competiția tânărului călăreț, Adam Yates (Orica-Scott) a avut un avans de 28 de secunde până la cronometru, dar omul pe călcâie era Bob Jungels (Quick-Step Floors), unul dintre cei mai buni cronometriști din peloton, așa că eventualul câștigător al tricoului alb a fost la fel de nesigur ca rozul.

La începutul etapei, cel mai bun timp a fost stabilit de olandezul Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) în 33m08s. Când favoriții au pornit, Dumoulin s-a impus rapid drept cel mai bun om contra cronometru.

Până la primul punct de control, el a recuperat deja un timp semnificativ pentru fiecare dintre cei trei bărbați din fața lui pe GC.

Între timp, Jungels a venit acasă într-un timp de 34m02s, cu 94 de secunde înaintea lui Yates pentru a scoate tricoul alb de pe spatele britanicului.

Dumoulin nu a putut câștiga etapa. Timpul său de 33m23s a fost suficient pentru a-l oferi pe locul doi în spatele lui Van Emden, dar, mai important, a fost cu 1m27s în fața lui Pinot, 54 secunde în fața lui Nibali și 1m24s în fața lui Quintana.

La sfârșitul unuia dintre cele mai interesante Giro din amintirea recentă, Dumoulin a câștigat cea de-a 100-a ediție a cursei cu o marjă de doar 31 de secunde, pentru a deveni singura Olandezul va câștiga cea mai mare cursă din Italia.

Quintana a reușit să rămână pe locul doi pe podium, cu Nibali pe locul trei.

Tot pe podiumul final, Mikel Landa de la Team Sky a luat tricoul King of the Mountains, iar Fernando Gaviria de la Quick-Step Floors a luat tricoul cu puncte, în timp ce Quick-Step Floors a luat și premiul echipei.