Campionate Mondiale: Tom Pidcock câștigă contra cronometru masculin pentru juniori

Cuprins:

Adăugat la titlurile sale de ciclocross, Tom Pidcock este acum campion mondial la juniori TT

Tom Pidcock a câștigat proba de cronometru masculin pentru juniori la Campionatele Mondiale UCI, după o plimbare extraordinar de rapidă pe traseul din Bergen, Norvegia.

Riderul britanic a câștigat proba de 21,1 km într-un timp de 28:02,15, împingându-l pe Antonio Puppio (ITA) pe locul doi cu 12 secunde. Filip Maciejuk (POL) a completat podiumul.

Pidcock a fost deja actualul campion național mondial, european și britanic la ciclocros și campion național britanic al criteriului. De asemenea, a câștigat Junior Paris-Roubaix în primăvară.

Tânărul de 18 ani urmează să-și facă debutul profesionist în ciclocross luna viitoare cu Telenet-Fidea Lions și se zvonește că va căuta o echipă de drum Continental pentru sezonul viitor.

Pidcock va intra vineri în cursa rutieră ca favorit și puțini vor paria împotriva lui pentru a lua acasă un alt tricou.

Cel mai probabil cursul rulant se va încheia într-un sprint de grup, poate dintr-un grup redus, dar parcursul în stil clasic va juca în avantajul lui Pidcock.