Turul Marii Britanii 2018: Greipel ajunge ușor la sprint, în timp ce Bevin își extinde avantajul

Sprinterul german a câștigat etapa numărul 2, în timp ce înțeleptul Bevin obține secunde bonus pe linie

Andre Greipel (Lotto Soudal) a obținut o victorie confortabilă la sprint în etapa a 4-a a Turului Marii Britanii, învingându-l pe Sacha Modolo (EF-Drapac) și liderul cursei Patrick Bevin (BMC Racing).

Sprinterul german a fost bine poziționat în virajul final, rotunjind pe Modolo și Bevin în ultimele câteva sute de metri, câștigând în cele din urmă cu peste o lungime de bicicletă. Aceasta este a doua victorie de etapă a săptămânii pentru Greipel, după victoria din ziua deschiderii.

Etapa a fost mult mai relaxată decât cursa frenetică de ieri în jurul Bristol. O pauză de cinci a fost permisă în față pentru cea mai mare parte a zilei, duo-ul final format din Hayden McCormick (One Pro Cycling) și Paul Ourseling (Direct Energie) fiind prinși în ultimii 4 km.

În ceea ce privește Clasificarea Generală, locul al treilea al lui Bevin a contribuit la extinderea avantajului său față de Cameron Mayer (Mitchelton-Scott) și Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) înaintea probei de mâine pe echipe la Whinlatter Pass.

Scurta explozie de mâine pe urcarea pe Whinlatter ar trebui să fie o zi decisivă pentru cei care doresc să câștige cursa în general.

Cum sa întâmplat

Ne-am linistit cu totii dupa etapa de ieri? A fost rapid și furios, nu-i așa?

Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a câștigat în cele din urmă, dar asta nu a fost din dorința ca aproape toată lumea să încerce să atace constant pe parcursul rundei de 125 km din Bristol. Această victorie l-a mutat pe locul al doilea în general, în timp ce liderul cursei i-a fost transmis lui Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF) lui Paddy Bevin (BMC Racing).

Etapa a 4-a a arătat o zi ceva mai formulată, 183 km de la Nuneaton la Royal Leamington Spa. Au fost denivelările tale obișnuite de-a lungul drumului, inclusiv trei urcări clasificate, dar părea că cei mai puternici sprinteri ar putea contesta finalul.

Spre deosebire de ieri, pelotonul a fost sensibil, lăsând primii cinci călăreți care au atacat să stabilească liderul și, prin urmare, evadarea zilei. Cei cinci au fost Alex Paton (Canyon-Eisberg), Matt Holmes (Madison-Genesis), Nicholas Dlamini (Dimension Data), Paul Ourselin (Direct Energie) și Tom Moses (JLT-Condor).

În mod rezonabil, pauza a fost permisă pentru a construi un avans adecvat de aproximativ două minute, singura acțiune reală notabilă fiind că Holmes a luat cele două puncte de sprint intermediare în primii 60 km. Dlamini a fost și el activ, obținând puncte KOM, un clasament pe care a condus-o mai devreme în cursă.

Decalajul a plutit în jurul marcajului de două minute pentru un pic mai mult înainte de a începe să scadă încet, cu aproximativ 60 de km până la final, cu oameni ca Iljo Keisse (Quick-Step Floors) și Jens Keukeleire (Lotto Soudal) cioplind. secundele.

Grupul a fost mult mai relaxat decât ieri, atât de mult încât al doilea în GC Cameron Meyer părea fericit să stea în spatele pachetului.

Dlamini arăta nenorocit de puternic pe pârtii. În mod obișnuit, mergea în urcușuri de pe partea opusă a drumului, privindu-i pe colegii săi însoțitori de pauză într-o confruntare nedreaptă mexicană. I-a permis lui Holmes să ia punctele de urcare de pe Edge Hill, rostogolindu-se pe secunda.

Totul a fost liniștit pe frontul pelotonului, cu 30 de km rămase de parcurs, deoarece diferența s-a redus la doar 60 de secunde datorită muncii câtorva. Holmes a smuls al treilea și ultimul sprint intermediar când cursa a intrat în ultimii 20 km.

La fel ca un ceas, EF-Drapac, Lotto Soudal și Quick-Step Floors au redus diferența la 30 de secunde, cu doar trei din pauză rămasă, cu 10 km rămase, la distanță de atingere pentru sprinteri să lovească. Ultimii doi cicliști de break McCormick și Ourselin au fost apoi prinși în cele din urmă, când cursa a intrat în ultimii 3 km.

Conducând în finală, Team Sky a stabilit un ritm neobosit pentru a-l menține în siguranță pe Wout Poels, ceea ce a dat o plimbare în fotoliu celor mai buni sprinteri până la final. În cele din urmă, Jungels a preluat conducerea cu BMC Racing conducând sprinterii la linie.