Cine a fost cel mai bun pilot al sezonului 2019?

Cuprins:

De la Classics la Grand Tours, Cyclist ocupă topul bărbaților din 2019

Cine a fost cel mai bun ciclist de sex masculin al sezonului 2019? Este o întrebare atât subiectivă, cât și obiectivă. În mod obiectiv, ar putea fi călărețul care a câștigat cele mai multe curse sau călărețul care a câștigat cele mai mari curse. Subiectiv, ar putea fi persoana care ne-a oferit cele mai memorabile momente.

Returnându-ți mintea, există o mulțime de cicliști care se încadrează în ambele categorii și, în opinia noastră, sunt șapte concurenți remarcați: Julian Alaphilippe, Primoz Roglic, Jakob Fuglsang, Egan Bernal, Mathieu van der Poel, Remco Evenepoel și Tadej Pogacar.

Toți acești cicliști au combinat abordarea obiectivă și subiectivă, obținând victorii majore într-un mod memorabil. Este demn de remarcat și unii dintre cei cărora li se poate simți greoi să fie lăsați afară.

Dylan Groenewegen de la Jumbo-Visma are mai multe victorii decât oricare alt ciclist în acest sezon (15), Caleb Ewan de la Lotto-Soudal a câștigat etape la Turul Franței și la Giro d'Italia, în timp ce Sam Bennett a reușit 13 victorii, în ciuda faptului că este în disputa cu echipa sa Bora-Hansgrohe pentru cea mai mare parte a anului.

Richard Carapaz a devenit primul ecuadorian care a câștigat Giro d'Italia, Alejandro Valverde a fost obișnuitul său, extrem de consecvent, iar Philippe Gilbert a câștigat Paris-Roubaix pentru a marca al patrulea dintre cele cinci Monumente din cariera sa.

De obicei, a avea un sezon ca oricare dintre cele de mai sus ar fi demn de remarcat, totuși astfel de fapte au fost cele mai bune și contextul în care au fost realizate, pur și simplu câștigarea Reginei Clasicilor nu a fost suficientă în 2019.

Anul acesta, pentru a fi cel mai bun pilot al sezonului, a trebuit să faci ceva mai mult.

Cele mai buni

Imagine
Imagine

Returnându-vă în băncile de memorie pentru ciclism profesionist din 2019, trei nume domină cu adevărat titlurile - Julian Alaphilippe, Egan Bernal și Primoz Roglic.

Un total de 30 de victorii între ei, două Grand Tours, un Monument, cinci curse de etape de o săptămână WorldTour, încă cinci Classics de o zi, 32 de zile conducând Grand Tours.

Roglic a participat la cinci curse pe etape în acest sezon (Vuelta a Espana, Giro d’Italia, UAE Tour, Tirreno-Adriatico Tour de Romandie). A câștigat patru dintre acestea și a terminat pe locul al treilea la Giro. De asemenea, a câștigat cel puțin o etapă în patru dintre aceste cinci curse.

Apoi, adăugând o cireșă perfect dulce pe partea superioară a sezonului său, slovenul a concurat în clasamentul Italian Autumn Classics, câștigând Giro dell’Emilia și Tre Valli Varesine.

Nu-i rău pentru un călăreț care este încă atât de nou în acest sport, încât este consacrat prin lege că toți comentatorii și scriitorii trebuie să îi precedă numele cu „fost săritor cu schiurile”.

Egan Bernal are doar 22 de ani și a câștigat deja un Tur al Franței. Lăsați asta să se înțeleagă. Un băiat care s-a născut în același an, New Labor lui Tony Blair a promis „Things Can Only Get Better” a câștigat deja cea mai mare cursă din ciclismul profesionist.

A fost un Tur al Franței ciudat în care ultima săptămână de „decidere a cursei” a fost dezumflată de amenințarea eminentă a schimbărilor climatice, dar nu a existat niciodată nicio îndoială în legătură cu cine a fost cel mai puternic pilot din cursă.

Dacă Turul s-ar fi desfășurat la cea mai bună încheiere, sunt șansele ca marja de victorie a lui Bernal la Paris să fi fost mai mare decât 1 minut și 11 secunde pentru coechipierul Geraint Thomas.

De asemenea, merită remarcat faptul că Bernal a devenit primul campion din Turul Columbiei. Este ceva ce știam că se va întâmpla în cele din urmă, dar nu poți nega amploarea unei astfel de realizări. Columbia este o națiune obsedată de ciclism, Bernal a câștigat cea mai mare cursă a acestui sport, Bernal este acum o icoană națională. Și totul în timp ce încă aveam 22 de ani.

Imagine
Imagine

Când faci un pas înapoi și te uiți la asta, Alaphilippe a avut un sezon mai bun decât Bernal și Roglic.

A câștigat Milano-San Remo, un Monument pe care capacitățile sale nu ar trebui să se potrivească. A câștigat Strade Bianche și Fleche Wallonne, două curse pe care le-a câștigat la galop. Apoi a câștigat cel puțin o etapă la Columbia 2.1, Vuelta San Juan, Itzulia Basque Country, Tirreno-Adriatico și Criterium du Dauphine.

Dar, cel mai important, tânărul de 27 de ani a mers pe Turul din acest an cu un panach atât de enigmatic, încât a dat întregii națiuni Franței o speranță în Marele Tur de acasă pe care nu a mai avut-o de aproape patru decenii.

Timp de 14 zile, Alaphilippe a călărit în galben, construind impuls și credință cu fiecare oraș pe lângă care a trecut. În fiecare zi în care apăra tricoul, cu atât mai mulți oameni începeau să creadă că ar putea chiar să o facă.

În cele din urmă, i-a lipsit trei zile, dar natura în care a luptat zi de zi, cu un stăpân și un farmec fără compromisuri a creat o poveste de dragoste națională într-o cursă care striga după un nou protagonist să treacă în urmă.

Noul copil din bloc

Mathieu van der Poel a concurat doar 43 de zile pe șosea în acest sezon, jumătate din numărul celor mai mulți dintre rivalii săi, dar a provocat totuși un cutremur major în 2019.

Mormăirile despre cât de bun ar fi Van der Poel pe drum au hohoteit de câțiva ani, dar aceasta a fost prima noastră ocazie de a vedea ce putea face cu adevărat și, băiete, nu a dezamăgit.

Rata de câștig a olandezului a fost puțin sub 25%. În cadrul acestuia se aflau curse de o zi WorldTour, curse pe etape de o săptămână și chiar și un sprint de grup. Amstel Gold, Brabantse Pijl, Dwars door Vlaanderen și Turul Marii Britanii s-au încadrat deja în palmares și nici măcar nu s-a angajat pe deplin în drumeții încă.

Imagine
Imagine

Chiar mai impresionant decât aceste victorii a fost natura în care a concurat.

Abordarea lui Van der Poel a fost o naivitate revigorantă. Ce alt călăreț s-ar ciocni într-un ghiveci de flori în primul lor Tur al Flandrei, va părăsi sigur că va abandona, s-ar întoarce pe bicicletă, s-ar urmări singur timp de 60 de km și s-ar ataca apoi pe grupul de conducere imediat după ce a revenit?

Și cât de des ai vedea un călăreț mergând atât de departe în roșu pentru victorie, ar exploda la fel de catastrofal ca Van der Poel la Campionatele Mondiale. A fost un act despre care credeți că i-a câștigat cu adevărat lui Van der Poel admirația celor care urmăreau, o relație cu personajul lui adesea supraomenesc.

Van der Poel a produs, de asemenea, cea mai impresionantă victorie a anului 2019, cu un singur mâner, strângând un minut diferența față de Alaphilippe și Jakob Fuglsang pe 10 km, lansând un sprint de 400 m și câștigând Amstel Gold Race în aprilie.

Cel pe care poate l-ați uitat

Imagine
Imagine

Anul lui Fuglsang te-ar putea face să uiți că, până în iulie, călărețul veteran era pe drumul pentru sezonul carierei sale.

Până în iulie, el era unul dintre favoriții pentru Tur, așa a fost valul de succes pe care îl călărease, dar, în cele din urmă, Fuglsang a fost un DNF în urma unui accident. Cu asta, oamenii au uitat de cât de omniprezent a fost danezul pe tot parcursul primăverii.

Podiumurile de la Strade Bianche, Amstel Gold și Fleche Wallonne au condus în cele din urmă la o victorie impresionantă solo la Liege-Bastogne-Liege. Al treilea la Tirreno-Adriatico și al patrulea la Itzulia Țara Bascilor și în cele din urmă a obținut victoria la Criterium du Dauphine.

Prima parte a sezonului a avut loc o dramă de neratat între Fuglsang și Alaphilippe, în timp ce perechea părea să meargă în picioare în fiecare săptămână, ambii câștigând o parte egală din prada. Anul 2019 al lui Fuglsang nu va fi unul de uitat.

The Young Guns

Imagine
Imagine

Ultimii doi cicliști care ar putea pretinde o revendicare demnă pentru pilotul sezonului sunt Remco Evenepoel și Tadej Pogacar.

Amândoi sunt profesioniști din primul an, unul este încă adolescent, celăl alt a câștigat o cursă în SUA, în ciuda faptului că nu a putut, în mod legal, să bea șampania pe care a primit-o pe podium. Ambele sunt viitorul și prezentul sportului.

Pogacar slovenă a intrat în scenă în mai, câștigând Turul Californiei. Până în septembrie, câștiga trei etape din Vuelta a Espana și termina pe un podium Grand Tour la prima sa încercare.

Pogacar va câștiga un Grand Tour dacă va continua această progresie și ar putea foarte bine să fie anul viitor. Incredibil, având în vedere că are doar 21 de ani, dar asta pare normal acum.

Și în ceea ce privește Evenepoel. Ei bine, ce făceai la 19 ani? Pentru că pot garanta că nu a câștigat Campionatul European de cronometru, Classica San Sebastien și Turul Belgiei într-o perioadă de două luni în timpul primului tău sezon ca ciclist profesionist.

Și pun pariu că nu ai terminat al doilea nici la Campionatele Mondiale de cronometru. Este ușor să uiți că ceea ce face Evenepoel în acest moment este fenomenal, ca urmare a cât de natural arată talentul generațional.

Atât pentru Evenepoel, cât și pentru Pogacar, într-adevăr nu există limite pentru cât de departe pot ajunge, iar 2019 a fost doar începutul.