Alexandre Vinokourov devine campion mondial Ironman 70.3

Cuprins:

Șeful echipei din Astana câștigă titlul pe grupe de vârstă în competiția Ironman 70.3

Șeful echipei Astana și unul dintre cei mai mari răufăcători de pantomimă ai ciclismului, Alexandre Vinokourov, a fost încoronat campion mondial Ironman pe grupe de vârstă.

Fostul ciclist profesionist a câștigat titlul mondial Ironman 70.3 pentru grupa de vârstă 45-49 de ani la Nisa, Franța. Kazahul a câștigat într-un timp de 4:28:47, învingându-l pe Laurent Lambert din Franța cu 15 secunde.

Fostul campion al Vueltei a Spaniei a înregistrat câteva momente respectabile pe drumul spre victorie.

Acoperind înotul într-un mediu mediocru de 33 de minute și 55 de secunde, Vinokourov a realizat câștigurile sale reale la cursa de 90 km cu bicicleta în 2 ore și 24 de secunde, cu aproape 10 minute mai rapid decât cel mai apropiat concurent al său.

Cu acel tampon, nu a fost nicio problemă faptul că bărbatul de 45 de ani a pierdut cinci minute în cursa de 21,1 km cinci până la Lambert, în 1 oră și 25 de minute, deoarece făcuse destule pe bicicletă pentru a lua titlul.

Pentru a pune performanța lui Vinokurov în context, aceeași distanță a fost parcursă de câștigătorul general Gustav Iden din Norvegia într-un timp de 3 ore și 52 de minute, cu 36 de minute mai rapid decât Vinokourov.

De câțiva ani, Vinokourov a echilibrat viața ca sportiv Ironman de vârstă cu conducerea echipei Astana WorldTour, finalizând Campionatul Mondial Ironman în octombrie anul trecut.

El a supravegheat conducerea echipei sale de acasă de când s-a retras din ciclismul profesionist în 2012, după ce a câștigat cursa olimpică rutieră de la Londra.

Înainte de Londra 2012, Vinokourov a câștigat două victorii la Liege-Bastogne-Liege, inclusiv în 2005, când l-a învins pe rusul Alexander Kolobnev într-un sprint controversat.

S-a presupus că Vinokourov l-a plătit pe Kolobnev pentru victorie, acuzație că va fi judecat pentru corupție la un tribunal belgian la sfârșitul anului 2019.

Vinokourov a fost, de asemenea, testat pozitiv pentru dopaj de sânge la Turul Franței din 2007 și a primit ceea ce UCI a numit o trupă „îngăduitoare” de un an de către Fundația pentru ciclism din Kazahstan.