Tânărul britanic Matt Holmes ajunge la WorldTour cu Lotto-Soudal

Mutându-se de la Madison Genesis, Holmes și-a câștigat dreptul de a merge în cel mai în alt nivel al ciclismului

Tânărul britanic Matt Holmes și-a câștigat dreptul de a concura în WorldTour după ce a semnat cu Lotto-Soudal. Tânărul de 25 de ani se va alătura echipei Belgiei cu o contract de un an după ce a impresionat la nivel continental cu Madison Genesis. Holmes a terminat pe locul șase la general la Turul Yorkshire și pe locul 15 la general la Turul Marii Britanii.

Lancastrianul a ocupat, de asemenea, locul al patrulea la testul Jocurilor Olimpice de la Tokyo din iulie, terminând la 2 minute și 29 de secunde în spatele câștigătorului Diego Ulissi, un rezultat care a convins Lotto-Soudal că suntem un călăreț suficient de bun pentru a face pasul.

'După Tokyo, Lotto-Soudal m-a contactat. Am crezut că visez până ieri am putut în sfârșit să-mi semnez contractul. Va fi un pas mare de la cursele în Marea Britanie la cursele în întreaga lume, dar simt că sunt pregătit pentru asta și echipa are încredere în mine”, a spus Holmes.

„Sunt încântat. Mă voi concentra în principal pe cursele mai mici pe etape, într-un rol de ajutor, care va avea și propriile șanse.'

Această mișcare va veni ca o ușurare pentru Holmes, care a rămas fără echipă în 2020. Actuala sa echipă Madison Genesis își va închide porțile după șapte ani, astfel încât Madison să poată „investi în alte segmente de piață care acum arată mult mai mult. potențial semnificativ de creștere” decât sprijinirea unei echipe profesioniste.

Holmes completează lista Lotto-Soudal cu belgianul Stef Cras, în vârstă de 23 de ani, care își finalizează mutarea de la Katusha-Alpecin.

Cras a fost unul dintre cei unsprezece cicliști nesiguri de viitorul lor, după ce Katusha-Alpecin și-a vândut licența WorldTour Academiei de Ciclism din Israel pentru 2020.

În timp ce Cras a reușit să-și asigure un viitor WorldTour, colegii de echipă Harry Tanfield și Alex Dowsett încă nu și-au anunțat planurile pentru sezonul viitor.