WorldTour se va încheia mai devreme cu anularea curselor din China

Cursa finală a anului UCI WorldTour, deoarece organizatorul Turului Guangxi solicită anularea cursei

Ultima cursă UCI WorldTour a anului a fost anulată din cauza coronavirusului. Turul Gree din Guangxi, care trebuia să aibă loc între 5 și 10 noiembrie, a fost scos din calendar.

„Din cauza pandemiei actuale de Covid-19 legată de noul coronavirus, Union Cycliste Internationale confirmă că evenimentele UCI WorldTour care urmau să aibă loc în China în acest an au fost anulate la cererea organizatorilor lor. a explicat UCI într-o declarație.

În mod tradițional, evenimentul final al sezonului, anul trecut, Turul Gree din Guangxi a avut loc la mijlocul lunii octombrie, dar a fost respins provizoriu din cauza începerii întârziate a curselor. Lansată pentru prima dată în 2017, cursa pe etape de șase zile este cea mai slabă clasată din calendarul UCI.

Cu toate acestea, având în vedere că toate echipele UCI WorldTeams sunt mandatate să trimită echipe la evenimentele care fac parte din WorldTour, în mod tradițional, acesta a atras un grup puternic de cicliști care doresc să acumuleze câteva puncte pentru a încheia anul.

Prima sa ediție a fost câștigată de Enric Mas, urmat de Gianni Moscon și, cel mai recent, Tim Wellens.

Două evenimente UCI Women’s WorldTour care urmau să fie disputate în aceeași perioadă, Turul insulei Chongming și Turul Guangxi, au fost, de asemenea, anulate.

Mișcarea înseamnă că UCI WorldTour 2020 se va încheia acum cu Vuelta a España. Se va desfășura între 20 octombrie și 8 noiembrie, acest ultim Grand Tour va fi probabil ultima ieșire pentru mulți cicliști din acest an.

Având loc în ultima zi a Vueltei, Ceratizit Madrid Challenge va trage cortina și la Women’s World Tour.