Cum Maurice Garin a câștigat primul Tur al Franței

În iulie 1903, un curător de coșuri de origine italiană a făcut istorie devenind primul câștigător al Turului Franței

În seara devreme a zilei de 18 iulie 1903, restul de 21 de cicliști ai grupului inaugural Tur al Franței au părăsit Café Babonneau din Nantes.

Au fost îndreptați spre linia de sosire a „cea mai mare cursă de ciclism organizată până în prezent”, care se afla la 462 km distanță în Ville-d’Avray, o suburbie vestică a Parisului.

‘Cu siguranță va părea amuzant săptămâna viitoare să nu dau mai multe starturi Turului Franței’, a raportat Georges Abran, care a fost responsabil pentru trimiterea motocicleților pe drum. „La revedere de la Turul Franței”, a conchis el. „Este dat startul final. Este ora 8 ascuțită.’

Această oră de începere a fost cu o oră mai târziu decât fusese planificat inițial din cauza vântului în spate corect și a organizatorilor care doresc să se asigure că cicliștii nu vor ajunge la Paris prea devreme.

Când au început a șasea și ultima etapă, francezul Maurice Garin s-a așezat confortabil în fruntea clasamentului general.

Garin a câștigat etapa de deschidere a cursei de la Paris la Lille, ajungând la sosire înainte ca reporterul-șef al lui L'Auto să coboare din tren și apoi a câștigat a doua etapă în cursa din Nantes.

Până în etapa finală, el a fost cu peste două ore și jumătate în fața locului doi, Lucien Pothier. Tot ce trebuia să facă a fost să rămână în picioare și să nu aibă probleme, iar primul Tur al Franței a fost al lui.

După cum s-a dovedit, Garin a făcut mai mult decât să nu stea departe de necazuri, pentru că s-ar bucura de un final grozav. A rămas într-o formă excelentă, iar trimiterile din punctele de control ale etapei care au fost tipărite a doua zi în L’Auto îl au în fruntea cursei sau în fruntea cursei de la început până la sfârșit.

În Chartres, la 84 km de Paris, el a câștigat un prim de 25 de franci oferit de camera de comerț locală pentru a-l recompensa pe primul călăreț care a intrat în oraș.

Apoi, la puțin peste trei ore după ce a obținut acel premiu, și în fața unei mulțimi considerabile pe care oficialii se străduiau să o stăpânească, Garin a trecut pe primul loc ultima linie de sosire a cursei alături de restaurantul temporar redenumit Restaurant du Père Auto.

După ce l-am văzut pe Garin deschizându-și sprintul pentru ultima oară, L’Auto a raportat că a trecut linia exact la 14:09, cu aproximativ zece secunde înaintea lui Fernand Augereau și a lui Julien „Samson” Lootens.

A fost cea de-a treia victorie de etapă a lui Garin și l-a confirmat drept campion confortabil al primului Tur, marja lui de câștig de doar trei ore față de Pothier.

‘Am avut probleme pe drum,’ a spus Garin după aceea, în caz că cineva credea că a fost ușor. „Mi-a fost foame, mi-a fost sete, mi-a fost somn, am suferit. Am plâns între Lyon și Marsilia.’

Și-a amintit că cursa se simțise ca „o linie lungă, gri, monotonă”. Pentru eforturile sale, Garin a câștigat 6.125 de franci de la organizatori și un „obiect de artă magnific” care a fost donat de jurnalul La Vie au Grand Air.

Imagine
Imagine

Din Italia în Franța

Fotografia prezentată aici în dreapta a fost publicată pe prima pagină a aceluiași jurnal la cinci zile după câștigul lui Garin.

‘Turul Franței, cea mai mare cursă de ciclism organizată până în prezent, tocmai s-a încheiat cu victoria lui Maurice Garin’, scria legenda însoțitoare.

‘Fotografia noastră a fost făcută în momentul în care Brillouet, cunoscutul maseur din cercurile sportive, tocmai îl luase pe Garin să-i facă un duș și un masaj bine meritat. Alături de Garin este fiul său cel mic, un viitor campion rutier!’

După ce au trecut linia în Ville d'Avray, Garin și restul terminatorilor au fost duși într-o grădină de birourile L'Auto pentru a se împrospăta și a savura un pahar de șampanie înainte de a merge la Parc des Prinți pentru ceremonialurile victoriei.

Mii de spectatori s-au aliniat pe străzi pentru a-i privi pe călăreți trecând. Garin, unul, a fost nemulțumit de acel aranjament, cerând în schimb să facă călătoria cu mașina – o cerere care a fost refuzată.

‘Miile de spectatori care s-au înghesuit în jurul balustradelor l-au aplaudat cu toată puterea pe acest necontestat rege al drumului’, a relatat La Vie au Grand Air.

Victoria lui Garin a fost sărbătorită și înregistrată ca un succes de acasă, dar Garin se născuse de fapt în Arvier, un sat din Valea Aosta din nord-vestul Italiei.

Tatăl său era muncitor la fermă, iar mama sa lucrătoare la un hotel. Cu nouă copii era o familie numeroasă și când Maurice avea 14 ani s-au mutat peste graniță în Franța. Abia în 1901 Garin a adoptat naționalitatea franceză.

Cum și de ce a avut loc mutarea în Franța este dezbătut pe larg. Au făcut călătoria în familie, individual sau într-un grup mai mare? Au folosit pasul Petit-St-Bernard sau un traseu mai puțin cunoscut, mai sus în munți?

Unii susțin că Maurice a fost schimbat cu o roată de brânză de către tatăl său, probabil unui recrutor francez de curători de coșuri, care apoi l-a dus pe tânăr în nordul Franței.

Oricare ar fi adevărul despre cum a ajuns acolo, până în 1892 Garin se afla în orașul francez Maubeuge, aproape de granița cu Belgia, unde lucra ca curător de coșuri.

În 1894, în ciuda faptului că a câștigat prima sa cursă anul precedent, i s-a refuzat intrarea la o cursă de la Avesnes-sur-Helpe din cauza statutului său neprofesionist.

Garin a așteptat startul și apoi a alergat după cursă, prinzând și depășind fiecare pilot profesionist înainte de sosire. Când organizatorii au refuzat să plătească vreun premiu în bani, spectatorii au avut o rundă de bici. Garin a plecat acasă în acea noapte cu 300 de franci în buzunar, dublu față de ce ofereau organizatorii. În curând avea să devină profesionist.

Au urmat Victorii la Paris-Roubaix (1897/1898), Paris-Brest-Paris (1901) și Bordeaux-Paris (1902), ceea ce înseamnă că, la momentul primului Tur, Garin era unul dintre favoriți pentru câștig.

După cum s-a dovedit, victoria sa din Turul din 1903 ar fi ultimul succes recunoscut al carierei ciclismului lui Garin. În 1904, el a fost salutat din nou la Paris ca fiind câștigătorul Turului, doar pentru a fi unul dintre un număr de cicliști descalificați ulterior pentru înșelăciune și interzis timp de doi ani, verdict pe care l-a numit „nedreptate flagrantă”.

Garin nu a mai călărit până în 1911, când a câștigat locul 10 la Paris-Brest-Paris. Până atunci, deschisese un garaj în Lens.

De asemenea, a continuat să vândă biciclete și, pentru o vreme, după cel de-al Doilea Război Mondial, profesioniști precum Wim Van Est au mers pe biciclete marca Garin.

A murit în 1957, la vârsta de 85 de ani.