Tom Pidcock preia conducerea cursei în Baby Giro d'Italia după victoria în etapă solo

Tânărul de 21 de ani impresionează la Giro sub 23 de ani, după victoria din etapa 4

Tom Pidcock a preluat conducerea cursei în „Baby Giro d'Italia” după ce a câștigat etapa a patra marți.

Yorkshiremanul în vârstă de 21 de ani a obținut o victorie impresionantă solo în etapa de munte de 159,6 km de la Bonferraro di Sorga la Bolca, în timp ce a revenit acasă cu 22 de secunde înaintea italianului de 20 de ani Kevin Colleoni la un final dur în urcare..

Pidcock a concurat agresiv pe penultima urcare a zilei, La Colina, înainte de a ataca ascensiunea finală la Bolca, cu 3 km rămase. Stabilind rapid un avans de 30 de secunde, el a reușit să-i țină pe urmăritori pentru a lua conducerea cursei cu patru etape rămase.

Pidcock îl conduce acum pe Colleoni în Clasificarea generală cu 58 de secunde, în timp ce Giovanni Aleotti, în vârstă de 21 de ani, ocupă al treilea loc la 1 minut și 15 secunde.

A fost o recompensă justă pentru pilotul Trinity Racing Team, care a ocupat locul al doilea în Etapa 3 în Mordano, pierzând un sprint de grup redus în fața lui Luca Colnaghi, în vârstă de 21 de ani.

Pidcock va avea acum treaba pentru a-și apăra avansul de 58 de secunde, având în vedere etapele grele rămase. Etapele de miercuri și joi ar trebui să fie decise prin sprinturi în grup, în timp ce ultimele două etape de la munte vor decide probabil cursa generală.

Etapa 7 se va încheia cu un final pe vârful uimitoarei Montespluga, o urcare uimitoare de 28,2 km la 5,7% în regiunea Lombardia, în timp ce etapa a 8-a se va încheia la Aprica cu o vizită la Passo del Mortirolo. mai devreme în cursul zilei.

Nu se știe dacă Pidcock va fi capabil să-și apere liderul în cursa în munții înalți, dar succesul său de ieri nu face decât să reafirme progresul său ca unul dintre cei mai interesanți potențiali de ciclism din Marea Britanie în mai multe discipline.

În februarie, Pidcock a terminat pe locul al doilea la Campionatele Mondiale de ciclocros de elită, în spatele lui Mathieu van der Poel. Luna trecută, Pidcock a ocupat, de asemenea, locul al patrulea la cronometrul Campionatului European sub 23 de ani.