Tom Pidcock câștigă titlul Baby Giro d'Italia după o performanță dominantă

Yorkshireman devine primul pilot britanic care a câștigat victoria generală la prestigioasa cursă sub 23 de ani

Tom Pidcock este campionul „Baby Giro d'Italia” 2020, după o performanță dominantă în ultimele două zile în munții înalți.

Tânărul de 21 de ani a obținut victoria generală la prestigioasa cursă de etape sub 23 de ani, după victorii consecutive în Etapa 7 și Etapa 8. A încheiat o săptămână impresionantă de curse în care Pidcock a câștigat și Etapa 4.

Yorkshireman a preluat conducerea cursei pentru prima dată cu acea victorie, de la Bonferraro di Sorga la Bolca. Pidcock l-a învins pe cel mai apropiat rival Kevin Colleoni cu 22 de secunde după ce a mers singur pe ultima urcare, construind un avans de 58 de secunde.

Pidcock și-a extins apoi avansul în cursă la 1:28 la finalul din vârful Etapei 7, după ce a învins-o din nou pe Colleoni, de data aceasta cu 26 de secunde.

În ultima zi de curse, o etapă de 107 km în jurul Aprica, care conținea o ascensiune a Mortirolo, Pidcock nu trebuia decât să apere tricoul de lider.

Cu toate acestea, un ritm dur a făcut ca partea din față a cursei să fie redusă la doar șapte cicliști cu 70 de km până la final. În cele din urmă, Pidcock și Colleoni au scăpat din grupul redus, deși italianul se lupta.

În ultimii 30 de km, Pidcock l-a prins apoi pe Henri Vandenabeele de la echipa Lotto Soudal U23, cu perechea călărind împreună la linia de sosire și Pidcock învingându-l pe belgian în sprintul.

Pidcock a vorbit cu ITV4 imediat după ce a încheiat titlul general la linia de sosire, glumind că nici măcar nu a vorbit cu familia sa înainte de a fi intervievat de Ned Boulting și David Millar.

Pentru pilotul Trinty Racing, victoria generală la Baby Giro d'Italia se alătură ferm triumful său la cursa Paris-Roubaix Espoirs 2019 ca fiind cele mai mari victorii ale sale pe drum până în prezent.

Cursa Giro d'Italia U23 a avut un apel impresionant de câștigători în ultimii ani, inclusiv Aleksandr Vlasov, Pavel Sivakov și Carlos Betancur.

Pidcock va continua acum să-și împartă atenția între curse de drum, ciclocross și bicicletă montană de acum înainte. În luna februarie a acestui an, tânărul în vârstă de 21 de ani s-a clasat pe locul al doilea la Campionatele Mondiale masculine de elită de ciclocross, în spatele lui Mathieu van der Poel.