Turul Franței 2018: Geraint Thomas a obținut prima victorie istorică în Tur, în timp ce Dumoulin câștigă etapa 20 contra cronometru

Cuprins:

Gelezul se pregătește să devină al treilea britanic care câștigă Turul Franței

Geraint Thomas de la Team Sky a făcut istorie devenind al treilea britanic – și primul galez – care a câștigat Turul Franței. Mai este încă o zi de cursă, cu toate acestea, cu excepția unui accident, etapa finală în Paris este de obicei o procesiune care nu are nicio legătură cu rezultatul eventual al cursei.

Locul trei al lui Thomas la cronometrul individual de astăzi a fost suficient pentru a-l menține în fruntea GC. Tom Dumoulin de la Sunweb a câștigat etapa cu un timp de 40'52 , care a fost suficient pentru a-și asigura locul al doilea pe podium pentru general.

Chris Froome de la Team Sky a ocupat locul doi la cronometru, la doar o secundă în spatele lui Dumoulin, ceea ce l-a ajutat să urce pe locul trei la general, după ce Primoz Roglic de la Lotto NL-Jumbo a pierdut cu 01'11 în timp. Froome.

Victoria lui Thomas înseamnă că până la sfârșitul zilei de mâine Team Sky va fi câștigat șase din ultimele șapte Tururi ale Franței, cu trei cicliști diferiți. Thomas este primul dintre acești călăreți care s-a născut în Insulele Britanice.

Povestea scenei

Penultima etapă a Turului Franței 2018 a fost ultima șansă pentru rivalii lui Sky de a deranja planurile echipei britanice de a șasea victorie a celei mai mari curse de biciclete din lume. Mereu avea să fie o întrebare mare.

Etapa 20 le-a prezentat cicliștilor o cronometru de 31 km în regiunea bascilor din sud-vestul Franței, la o aruncătură de băț de granița cu Spania.

Parcursul tehnic a fost presărat de curbe ascuțite, urcușuri scurte și coborâri abrupte, făcute cu atât mai scurte de vremea umedă. Spre sfârșitul cursului, o secțiune de 300 m a crescut cu 20%.

Potențialul de accidente a fost mare.

La prânz (ora franceză) lanterne rouge Lawson Craddock de la EF Education-First Drapac a coborât de pe rampă pentru a fi primul bărbat care iese pe cursă. Cu dossard-ul cu numărul 13 fixat cu susul în jos, așa cum o spune tradiția (sau superstiția), americanul încă alăpta un omoplat rupt și era în mod evident emoționat că a trecut prin Tur.

Geraint Thomas de la Team Sky, purtând tricoul galben de lider, ar trebui să aștepte încă patru ore și 29 de minute și 145 de cicliști, înainte să-i vină rândul.

Între timp, punctul de referință timpuriu a fost stabilit de Michael Hepburn de la Mitchelton-Scott, cu un timp de 42'15 . Ar mai dura câteva ore până când Marc Soler de la Movistar reușește să-și îmbunătățească timpul cu doar cinci sutimi. de o secundă.

Soler a fost răsturnat rapid de Søren Kragh Andersen (Sunweb), care a fost, la rândul său, împins pe locul doi de Michał Kwiatkowski de la Sky.

Când a venit vorba de concurenții la GC, Dumoulin a avut sarcina descurajantă de a-l învinge pe Thomas cu 02'05 pentru a lua tricoul galben. Pe locul trei, Primoz Roglic de la Lotto NL-Jumbo trebuia să-l revizuiască pe Dumoulin cu 19. secunde pentru a trece pe locul doi, în timp ce Froome trebuia să-l învingă pe Roglic cu 13 secunde pentru a intra în primele trei.

Roglic s-a dovedit a fi marele învins al zilei, pierzând câteva secunde în fața lui Froome pentru a-și ceda locul al treilea în GC.

Froome a făcut o performanță puternică, revizuind timpul lui Kwiatkowski cu 49 de secunde incredibile pentru a prelua conducerea. Cu toate acestea, Dumoulin a reușit să-l învingă pe Froome cu o singură secundă pentru a lua onorurile de scenă.

În ciuda timpului impresionant al lui Dumoulin, Geraint Thomas nu trebuia să fie negat. Galezul, care a dat dovadă de o asemenea rezistență pe parcursul Turului, și-a dovedit puterea încă o dată.

A venit acasă la doar 14 secunde în spatele lui Dumoulin pentru a ocupa locul al treilea în cronometru, pentru a-și menține conducerea în GC și a asigurat prima victorie în Turul Franței pentru Țara Galilor.