Chris Froome câștigă Turul Franței 2017, în timp ce Dylan Groenewegen câștigă sprintul în etapa 21

Etapa finală a Turului 2017 se încheie cu victoria la sprint pentru Groenewegen

Dylan Groenewegen de la LottoNL-Jumbo l-a strâns înaintea lui Andre Greipel de la Lotto-Soudal într-un sprint slab pentru a câștiga etapa finală a Turului Franței 2017 pe Champs-Elysees din Paris. Edvald Boassen Hagen de la Dimension Data a ajuns pe locul al treilea.

Toți principalii purtători de tricou au trecut în siguranță peste linia de sosire pentru a se asigura că nu au existat schimbări în clasamentul general, cimentând a patra victorie a lui Chris Froome la Turul Franței.

Etapa finală a Turului este în mare parte ceremonială, iar pelotonul a sosit la Paris cu toții, dar odată ce a început pe turele în jurul centrului Parisului, atacurile au venit groase și rapide pentru a face din aceasta o adevărată cursă.

Un grup de nouă, inclusiv Daryl Impey (Orica-Scott) și Sylvain Chavanel (Direct Energie) s-a desprins în cele din urmă și a reușit să mențină un avans de 20 de secunde pentru mai multe ture.

Cu unele dintre cele mai mari nume din cursă în sprint – inclusiv Marcel Kittel, Mark Cavendish, Arnaud Demare și Peter Sagan – mai multe echipe și-au imaginat șansele de a câștiga etapa, așa că pauza nu a fost niciodată lăsată departe. suficient înainte pentru a preveni sprintul grupului.

În ultimii câțiva kilometri, ritmul a fost atât de mare încât echipelor le-a fost greu să-și stabilească trenurile de sprint, dar în cele din urmă Groenewegen a reușit să ajungă în poziția perfectă și s-a dovedit a fi cel mai puternic om al zilei.

În ceea ce privește restul cursei, a fost obișnuita procesiune lentă către Paris, cu toate tradiționalele palme pe spate, șampanie și zgomote pentru camere. Team Sky învingătoare a strălucit în tricouri noi, cu o dungă galbenă pe spate, înlocuind albastrul obișnuit, iar Froome le-a făcut cu mâna politicos mulțimilor franceze care au răspuns pozitiv nehuiduind la fel de mult ca de obicei.

După 3.540 km de curse, Froome a venit acasă cu 54 de secunde în fața lui Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac) pe locul doi și cu 2 minute și 20 de secunde în fața francezului Romain Bardet (AG2R La Mondial), care s-a agățat de locul trei cu o secundă de la Mikel Landa de la Team Sky.

Michael Matthews de la Team Sunweb a luat tricoul verde – un câștigător demn, în ciuda abandonului lui Marcel Kittel (Quick-Step Floors), care a câștigat cinci etape de sprint și părea a fi un certificat mort pentru câștigarea punctelor înainte de a se prăbuși. pe Etapa 17.

Tricoul alb pentru cel mai bun tânăr călăreț i-a revenit britanicului Simon Yates (Orica-Scott), care l-a deținut din etapa 5. Asta face două tricouri albe pentru familia Yates, după ce fratele său geamăn, Adam, l-a câștigat la Turul Franței de anul trecut.

Tricoul cu buline al alpiniștilor a fost câștigat de francezul Warren Barguil (Team Sunweb), care a câștigat în mod controversat și premiul pentru combativitate, spre frustrarea lui Thomas De Gendt de la Lotto-Soudal, care s-a plâns că a atacat în evade. mult mai mult decât orice alt călăreț.

Clasamentul echipelor i-a revenit în mod firesc echipei Sky, care a controlat cursa de la început până la sfârșit și a renunțat la tricoul galben doar două zile, când Fabio Aru din Astana l-a ținut în etapele 12 și 13. O dezamăgire pentru Sky a fost că Geraint Thomas, care a purtat galben timp de patru etape la startul cursei, nu a fost alături de echipă pentru a sărbători victoria finală. S-a prăbușit în timpul unei coborâri rapide în etapa a 9-a și și-a rupt clavicula.

Marii perdanți ai Turului din acest an includ BMC, care nu a reușit să câștige o etapă și al cărui lider de echipă, Richie Porte, s-a prăbușit puternic în Etapa a 9-a. Movistar a avut un Tur la fel de dezastruos, cu Alejandro Valverde prăbușind chiar din prima prima etapă, iar liderul echipei, Nairo Quintana, nu a reușit să se ridice la înălțimea așteptărilor, evident epuizat după Giro d'Italia.

Acum rămâne de văzut dacă Froome se poate dovedi mai rezistent decât Quintana încercând propria dublă cu o victorie la Vuelta Espana.

Turul Franței 2017: Etapa 21, Montgeron – Paris Champs-Élysées (103km), rezultat