Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin pierde roz, în timp ce Mikel Landa câștigă în sfârșit o etapă

Cuprins:

Nairo Quintana moștenește conducerea cursei, în timp ce Mikel Landa urcă pe scenă după ce a terminat de două ori pe locul al doilea

Mikel Landa a câștigat etapa 19 a Giro d'Italia, îndepărtându-se de tovarășii săi de evadare pentru a obține o victorie excelentă solo pe vârful unui summit Piancavallo. După ce a terminat pe locul 2 în etapa a 16-a în fața lui Vincenzo Nibali, apoi pe locul al doilea în fața lui Tejay Van Garderen în etapa a 18-a, spaniolul a avut mult timp să câștige, care acum aproape că a câștigat clasamentul montan.

În cursa pentru clasamentul general, tricoul roz de lider și-a schimbat mâinile de la Tom Dumoulin la Nairo Quintana după ce olandezul a fost aruncat pe ultima urcare, terminând cu peste un minut în fața celorlalți favoriți.

Quintana are acum un avans de 38 de secunde față de Dumoulin și 43 de secunde față de Nibali, mergând mâine în etapa finală de munte, înainte de ultima cronometru de închidere.

Giro d'Italia Etapa 19: O zi dramatică

Etapa de 191 km de la San Candido și Piancavallo a fost penultima etapă rutieră a cursei și, prin urmare, una dintre cele două oportunități rămase pentru cicliști de a câștiga un tampon în fața lui Tom Dumoulin înainte de cronometrul final de la Milano.

Nu a durat prea mult până când cursa a prins viață, cu diviziuni mari în peloton formându-se după doar 50 de km, iar Dumoulin, în tricoul roz, - împreună cu alți cicliști GC Steven Kruijswijk, Bauke Mollema și Adam Yates - au fost prinși în spate.

Multe presupuneri au izbucnit după afirmațiile conform cărora diviziunile ar fi fost cauzate de echipa Movistar a lui Quintana și echipa Bahrain-Merida a lui Nibali, care au mers din greu după ce Dumoulin s-a oprit pentru o pauză în natură, dar aceste rapoarte au fost neconfirmate.

Aceasta, a doua zi după ce Dumoulin i-a mustrat public pe ambii motocicliști pentru că sunt prea preocupați de el și nu de ceilalți cicliști GC, ajungând până acolo încât să spună că speră că, ca urmare, își vor pierde locurile pe podium.

Dar cu ajutorul echipelor Kruijswijk, Mollema și Yates, grupul în care se afla Dumoulin a reușit să reunească cursa în a doua urcare a zilei.

Între timp, o evadare foarte puternică a fost pe drum, conținând un număr de călăreți care au fost mult la atac în ultimele trei săptămâni. Pierre Rolland, Mikel Landa, Luis Leon Sanchez și Rui Costa au făcut toți parte din mutarea de 18 oameni și, cu un avantaj de peste 11 minute, cu doar urcarea finală rămasă, părea sigur că câștigătorul etapei va veni din această grupă.

Tom Dumoulin a suferit o înțepătură și o altă urmărire înapoi înainte de urcarea finală, încă un eveniment din lista din ce în ce mai mare de provocări pe care a trebuit să le facă față în apărarea lui roz, dar a ajuns din nou înapoi cu bine.

Odată ce a început urcarea, Costa și Landa au fost cei care au lovit în fruntea cursei, în timp ce grupul a condus tempo-ul în spatele celor de la Movistar, Bahrain-Merida și Team Sunweb.

Nu a durat mult până când Landa a renunțat la Costa, lăsându-l pe spaniol cu o călătorie de 9,5 km până la final, în timp ce Costa făcea echipă cu Pierre Rolland în urmărire.

Dar, în timp ce cursa pentru etapă era aproape de sfârşit, cursa pentru GC se lumina pe măsură ce drumul se înclina şi golurile au început să se deschidă între Tom Dumoulin şi restul grupului favorit.

Condus inițial de Simon Geschke, dar apoi călărețând singur, Dumoulin a stat între 15 și 20 de secunde în spatele grupului pentru o mare parte a urcării, în timp ce Thibaut Pinot, Ilnur Zakarin și Vincenzo Nibali au început să atace din față. it.

Pinot, Pozzovivo și Zakarin au câștigat timp și, în ciuda faptului că au fost distanțați o dată în finală, Quintana a terminat cu 2 secunde înaintea lui Nibali și s-a asigurat că acest Giro d'Italia va fi unul care se va lupta până la ultima lovitură de pedală.