Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz câștigă etapa 4, în timp ce Roglic câștigă timp în fața rivalilor

Cuprins:

Un mare accident în ultimii 4 km îl vede pe Primoz Roglic câștigând timp în fața rivalilor, cu cel mai mare învins Tom Dumoulin, strâmb

Richard Carapaz (Movistar) a câștigat etapa a 4-a din Giro d'Italia 2019 dintr-un grup redus, în timp ce Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a profitat de o prăbușire mare în ultimii 4 km, în care majoritatea rivalilor săi din Clasificarea Generală au pierdut. timp.

Alpinistul de la Movistar Carapaz a valorificat aceeași accidentare târzie care a văzut doar câțiva cicliști concurând pentru victorie de etapă, ecuadorianul lansându-și sprintul devreme și reușind să-l rețină pe Caleb Ewan (Lotto-Soudal) care a terminat rapid..

Accidentul a definit finalul cursei după ce Salvatore Puccio de la Team Ineos a atins roțile din peloton, doborând câțiva cicliști cheie și mulți alții.

Roglic a fost singurul candidat la GC care nu a fost reținut de toamnă, trecând în cele din urmă linia într-un grup redus înaintea tuturor rivalilor săi majori.

Cel mai apropiat concurent de Roglic peste linie a fost Simon Yates (Mitchelton-Scott), care a urmărit să piardă doar 16 secunde pe tricoul roz într-o grupă care a inclus și Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) și Miguel Angel Lopez (Astana).

Cel mai mare învins din accident a fost Tom Dumoulin (Team Sunweb). Câștigătorul tricoului roz din 2017 a lovit podeaua într-un accident la aproximativ 6,8 km de sosire, trecând în cele din urmă linia la aproape patru minute după Roglic.

Toate drumurile duc chiar în afara Romei

Etapa 4 a dus grupul de la Orbetello la sud la Frascati, un orășel de la periferia Romei. La 235 km, a fost o zi lungă în șa și încă una de care puriștii se pot bucura.

Acțiunea zilei va fi centrată în jurul finalului cursei. Ultimii 2,5 km de drum ondulat de aproximativ 5% au văzut ultimul kilometru complet în urcare la 4%.

Probabil prea dur pentru sprinterii puri precum Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), deși era prezent în grupa redusă, era probabil să vedem un nou câștigător de etapă la Frascati.

A fost o afacere în întregime italiană în pauza zilei. Doar trei călăreți au făcut depășirea cu Marco Frapporti de la Androni Giocattoli-Sidermec, Mirco Maestri de la Bardiani CSF și Damiano Cima de la Nippo-Vini, toți care au făcut pauză și în Etapa 2.

Întrucât Deceuninck-QuickStep nu a dorit să lucreze la urmărirea zilei, trio-ului i s-a oferit mult timp liber la începutul zilei, decalajul s-a revărsat peste marcajul celor opt minute de mai multe ori.

Așa a rămas pentru o mulțime de etape, până când pelotonul s-a pus în viteză în ultimii 100 km, reducând diferența într-un teritoriu gestionabil. A fost o zi blândă, dacă se spune adevărul, punctul culminant fiind Matteo Montaguti al lui Androni care a călărit fără șa pentru un pic.

În ultimii 20 de km, Cima a fost abandonat de tovarășii săi în fuga pe măsură ce ritmul pelotonului creștea pentru ceea ce părea a fi o finală tehnică de o jumătate de oră de curse.

Finala frenetică s-a arătat la 12 km de la final, când tânărul britanic James Knox (Deceuninck-QuickStep) a lovit puntea pentru a doua zi consecutivă alături de recentul depășitor de recorduri ale orei Victor Campanearts (Lotto-Soudal).

De asemenea, cei doi artiști rămași în fuga au fost prinși la marcajul de 10 km, pe măsură ce ritmul a crescut, iar concurenții la GC s-au adunat în față pentru a rămâne în siguranță.

Această creștere a ritmului a cauzat, de asemenea, o prăbușire mare care a doborât o mulțime de călăreți Katusha-Alpecin și Dumoulin, dar, mai important, a văzut un grup mic de 20 despărțit de pelotonul principal, inclusiv liderul general Roglic.

În cele din urmă, Roglic a câștigat 16 secunde pe Yates, Lopez și Nibali și 44 de secunde pe Mikel Landa, toți care au făcut bine să-și limiteze pierderile.

În ceea ce privește Dumoulin, speranțele sale la Giro s-au încheiat după ce a trecut peste linie la patru minute după Roglic.