Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz câștigă istoricul Maglia Rosa după etapa 21 de la Verona

Un prim mare tur memorabil pentru Ecuador, în timp ce Chad Haga îi șochează pe favoriți pentru a câștiga ultima cronometru de la Verona

Richard Carapaz de la Movistar și-a asigurat o victorie istorică la Giro d'Italia, devenind primul ecuadorian care a câștigat un Grand Tour.

Carapaz a trecut cu siguranță linia de sosire a etapei 21 de contra cronometru individual de la Verona pentru a-l învinge pe favoritul de acasă Vincenzo Nibali cu primul tricou roz.

Nibali s-a asigurat al doilea și al 11-lea podium în Grand Tour, în timp ce Primoz Roglic a reușit să-l depășească pe Mikel Landa cu opt secunde pentru a ocupa locul al treilea în Clasificarea Generală.

Onorurile de etapă au revenit unui emoționant Chad Haga de la Team Sunweb, a cărui pregătire amplă pentru traseul de 17 km a dat roade. Navigand pe traseul dificil într-un timp de 22 de minute și 7 secunde, americanul l-a învins pe favoritul dinaintea cursei Victor Campenaerts cu patru secunde.

Tricourile rămase ale cursei au fost decise și în orașul Shakespeare.

Maglia Ciclamino pentru cel mai bun sprinter i-a revenit câștigătorul dublei etape Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), care l-a învins pe Arnaud Demare (Groupama-FDJ) cu 226 de puncte la 213.

Maglia Blanco a celui mai bun călăreț tânăr a fost luată de Miguel Angel Lopez, învingându-l pe Pavel Sivakov (Team Ineos) și Hugh Carthy (Education First). Maglia Azzurra din munte a fost dominată de Gulio Ciccone (Trek-Segafredo), care a avut puncte duble față de cel mai apropiat rival al său, Fausto Masnada.

Carapaz și Landa s-au asigurat că Movistar a luat clasamentul pe echipe, 900 de km în pauză, ceea ce înseamnă că Damiano Cima a luat clasamentul în deplasare, iar Sho Hatsuyama de la Nippo-Vini luând Maglia Nera pe ultimul loc în Clasificarea generală.

În târgul Verona

Deci asta a fost, etapa finală a Giro d'Italia 2019, o încercare de 17 km în jurul frumosului oraș Veneto pe care Shakespeare l-a admirat atât de mult încât l-a folosit ca decor pentru Cei doi domni din Verona și Romeo și Julieta..

Cu o palmă de deal, un bang în mijloc, câștigătorul ultimei zile va trebui să combine capacitatea de a încerca contra cronometru cu robustețe, după ce a îndurat trei săptămâni grele de curse.

Cu excepția unui dezastru, Maglia Rosa a fost pierdută. A aparținut lui Richard Carapaz de la Movistar, care a avut un diferență de 1 minut 54 față de Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) pe locul doi.

A fost un moment istoric, deoarece Carapz a devenit primul ecuadorian care a câștigat vreodată un Grand Tour.

Mica națiune nebună de fotbal de 17 milioane de oameni avea un nou erou de înveselit și de sărbătorit, președintele națiunii Lenin Moreno plătise pentru ca etapa finală să fie difuzată la televiziunea gratuită.

Pe lângă câștigătorul etapei, contra cronometru ar decide și podiumul final. Mikel Landa s-a clasat pe locul al treilea, dar cu doar 23 de secunde în fața lui Primoz Roglic, un decalaj posibil pentru sloven.

Favoritul pentru scenă a fost recent, Victor Campenaerts de la Lotto Soudal, deținătorul recordului de oră. A făcut ceea ce era de așteptat, stabilind cel mai rapid timp din 22.11.

Totuși, nu a fost suficient de bun, deoarece tânărul american Chad Haga (Team Sunweb) a mers mai repede cu patru secunde într-un timp de 22.07, timp care probabil ar fi amenințat doar de Roglic.

Roglic a fost rapid, dar nu suficient de rapid, a căzut cu 26 de secunde înainte de timpul de victorie al lui Haga, dar suficient pentru a o depăși pe Landa și a asigura un prim podium în Grand Tour pentru sloven.