Rezumat la Campionatele Naționale: Cine a câștigat acest weekend?

Cuprins:

O prezentare completă a campionilor naționali încoronați în weekend

A fost un an ciudat. Sezonul 2020 continuă să nu semene cu altul înainte de el, cu Covid-19 deformând calendarul într-o formă cu adevărat fără precedent.

O mulțime de curse au fost anulate și multe au fost reprogramate, dar un lucru care a fost cel puțin reținut a fost desfășurarea unor campionate naționale în weekendul dinaintea Turului Franței.

Sublim sintagma „unele” deoarece multe campionate au fost anulate în gros, cele britanice fiind cele mai remarcate, în timp ce altele, precum în Irlanda, vor avea loc spre finalul anului. Una sau două au avut loc de fapt la datele lor inițiale – inclusiv campionatul sloven din 22 iunie, fapt care a făcut-o oficial prima cursă profesionistă care a avut loc după pauză din sezon.

Indiferent, au fost încă o mulțime de tricouri câștigate în weekend și iată o rezumat despre cine le-a luat.

Campioane naționale 2020: runda

Cea mai discutată cursă în weekend a fost, fără îndoială, cursa de elită pentru bărbați din Franța. Acesta a prezentat cel mai în formă sprinter din lume, Arnaud Demare, anturajul său de aproximativ 150 de coechipieri Groupama-FDJ, Julian Alaphilippe de la Deceuninck-QuickStep, câțiva cicliști AG2R La Mondiale și Cofidis. Oh, și armata franceză.

Într-un final sclipitor, Demare a reușit să înfrunte atacurile lui Alaphilippe înainte de a-l devansa pe Bryan Coquard de la B&B Hotels-Vital Concept la al treilea tricolor francez al carierei sale. Așteptăm cu nerăbdare tricoul său național excelent.

Cu o zi înainte, în cursa feminină, Audrey Cordon-Ragot de la Trek-Segafredo a câștigat un singur titlu național înaintea Gladys Verhulst de la Arkea și Clara Copponi de la FDJ.

Annemiek van Vleuten de la Mitchelton-Scott și-a văzut sfârșitul seriei de victorii pe măsură ce Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) a obținut o victorie impresionantă solo pentru primul ei titlu național de cursă rutieră. În cele din urmă, ea l-a învins pe Van Vleuten pe circuitul de 7 km Col du Vam cu 1:19, cu Anouska Koster (Parkhotel Valkenburg) pe locul al treilea.

Pe același circuit mai târziu în acel weekend, Mathieu van der Poel a dominat cursa masculină, luându-și al doilea titlu național de cursă rutieră după ce a atacat, solo, la 44 km de sosire. Omul de la Alpecin-Fenix i-a învins pe Nils Eekhoff (Team Sunweb) și Timo Roosen (Jumbo-Visma) la titlu.

Premiul pentru cea mai sigură victorie a weekendului a fost Christine Majerus (Boels-Dolmans) care a obținut al 11-lea titlu consecutiv de curse rutiere feminine din Luxemburg. Anul acesta, marja ei de câștig a fost de 15 minute.

Și premiul pentru cea mai mare surpriză a weekendului a avut loc în cursa rutieră masculină de la Luxemburg, când Bob Jungels de la Deceuninck-QuickStep și-a văzut terminarea seriei de victorii de cinci ani, în timp ce a pierdut în fața Kevin Geniets de la Groupama-FDJ.

Testul pozitiv al lui Leonardo Basso de la Team Ineos pentru Covid-19 a văzut echipa retrăgându-și pilotii de la Campionatele naționale italiene ca măsură de precauție și a acționat ca un memento umilitor că cursele sunt încă echilibrate precar.

Din fericire, cursa a continuat în continuare pe un parcurs de testare Classics, proiectat de fostul pilot Pippo Pozzato. Un grup redus de 13 au sprintat pentru victorie, Giacomo Nizzolo de la Team NTT i-a învins pe Sonny Colbrelli (Bahrain-McLaren) și Davide Ballerini (Deceuninck-QuickStep) la tricou.

În Spania, veteranul Luis Leon Sanchez (Astana) a câștigat primul său titlu național la vârsta de 36 de ani. Norocul a fost cu Sanchez, deoarece în ultimul act al cursei, Jesus Herrada de la Cofidis a suferit un mecanic prematur pentru a înmâna titlul lui Sanchez.

În cursa feminină, Mavi Garcia de la Ale BTC Ljubjana a continuat cu forma revelatoare care a văzut-o pe podium la Strade Bianche pentru a obține o victorie confortabilă.

Cursa rutieră masculină daneză a avut loc la Middelfart. A fost câștigat de Kasper Asgreen de la Deceuninck-QuickStep. Tot la Middelfart, Emma Cecilie Norsgaard de la Equipe Paule Ka a luat titlul feminin.

Marcel Meisen (Alpecin-Fenix) a câștigat o victorie surprinzătoare pentru a deveni campion al Germaniei masculine în fața lui Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), în timp ce Lisa Brennauer și-a apărat titlul feminin. De peste graniță, în Austria, Valentin Gotzinger (WSA KTM Graz) a devenit campion masculin, în timp ce Kathrin Schweinberger a luat titlul feminin.

Cea mai apropiată cursă a weekendului a fost cursa rutieră norvegiană feminină în care Mie Bjørndal Ottestad l-a învins pe Vibeke Lystad cu 9 milisecunde. În cursa masculină, Sven Erik Bystrom (UAE-Team Emirates) a luat titlul.

În Cehia, Adam Toupalik și Jarmila Machacova au luat titlul masculin, respectiv feminin, în timp ce Stanislaw Aniolkowski și Marta Lach au luat titlul polonez. Antti-Jussi Juntunen, excelent numită, a luat titlul finlandez masculin, în timp ce la fel de excelent numită Minna-Maria Kangas la titlul feminin.

Și, în cele din urmă, în Slovacia, Tereza Medvedova a câștigat titlul feminin, în timp ce familia Sagan a obținut al 10-lea tricou consecutiv de curse de șosea pentru bărbați din Slovacia, în timp ce fratele mai mare al lui Peter, Juraj, a câștigat al patrulea titlu național al carierei sale.