Brabantse Pijl 2017: Sonny Colbrelli câștigă din fuga

Riderul Bahrain-Merida sprintează spre victorie dintr-o mișcare de evadare câștigătoare. Campionul în curs, Petr Vakoc, ocupă locul al doilea

Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) a câștigat astăzi Brabantse Pijl 2017 într-un sprint dintr-un grup separat care s-a format cu 40 km până la final. Campionul apărător Petr Vakoc (Quickstep Floors) a fost al doilea, în timp ce Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) a completat podiumul.

Locul al doilea Vakoc a ajuns la lideri în ultimele etape ale cursei, înainte de a-i ataca în urcarea finală, dar grupul de 8 oameni a rămas în mare parte intact în ciuda eforturilor sale. Coechipierul lui Vakoc, Dries Devenyns, a condus apoi sprintul cu aproximativ 250 m până la final, dar Colbrelli din Bahrain-Merida a fost cel care a sfidat puterea lui Quickstep - sprinterul venind în jurul tuturor pentru a lua cu ușurință victoria.

Este a doua victorie a italianului din sezon, după ce a câștigat etapa a 2-a Paris-Niza luna trecută.

Brabantse Pijl ocupă miercuri între Paris-Roubaix și Amstel Gold Race și, ca atare, este o cursă tranzitorie între Cobbled Classics și Ardennes Classics. Câștigătorul de anul trecut, Petr Vakoc, a fost prezent pe linia de start alături de coechipierul Philippe Gilbert, recentul câștigător al Turului Flandrei care a câștigat și Brabantse Pijl în 2011 și 2014 și egalul favorit dinaintea cursei Michael Matthews, care a fost al doilea atât în 2015, cât și în 2016..

Cursa a început la Leuven și, în timp ce se îndrepta spre regiunea Brabant Flamand, 5 călăreți au scăpat înainte de prima din 26 de urcări: Reinardt Van Rensburg (Dimension Data), Adam Blythe (AquaBlue Sport), Lorenzo Rota (Bardiani-CSF), Zak Dempster (Academia de ciclism din Israel) și Christophe Masson (WB Veranclassic Aqua Protect).

Cu Quickstep Floors și Team Sunweb stabilind un ritm timpuriu înapoi în peloton, cursa și-a făcut loc peste urcușurile din Brabant, iar fuga a scos un avans de peste 4 minute după două ore.

După ce a ajuns în orașul Halle, înainte de a se întoarce pe aceleași drumuri, cursa a ajuns în cele din urmă la turele de final, care sunt centrate în jurul orașului Overijse și urcușul Schavei pe care se află finalul; O cursă notoriu de agresivă, finala a fost pregătită pentru a fi un thriller.

În momentul în care pelotonul a trecut linia de sosire pentru a începe primul dintre cele trei ture de finisare, avansul fugarului a fost redus până la 55 de secunde. Cu toate acestea, un grup din peloton s-a format la a doua trecere peste linia de sosire pentru a se alătura liderilor, formând un grup de lider de 13 călăreți, care includea Tiesj Benoot de la Lotto-Soudal, Stijn Devolder de la Verandas Willems și eventual câștigătorul Colbrelli..

În etapele finale ale cursei, grupul a început să se despartă și să se atace, dar grupul din spate nu a putut reduce diferența la mai puțin de 20 de secunde.

La 4 km până la parcurs, Vakoc și Tim Wellens (Lotto Soudal) s-au lansat din peloton pentru a trece la grupul lider, care până acum fusese redus la 8 călăreți și i-au prins la bază al urcușului final.

Vakoc a fost în mod clar puternic, atacând direct peste vârful grupului, dar incapabil să se elibereze, aceasta a fost o mișcare care, în cele din urmă, i-a tocit picioarele înainte de sprintul final.

Coechipierul lui Vakoc, Dries Devenyns, a condus sprintul, dar Colbrelli a trecut cu ușurință pentru a lua victoria.

Sezonul Classics continuă în acest weekend cu prima parte a Ardennes Classics; Cursa de aur Amstel.