Vuelta a Espana 2019: Slovenia sărbătorește când Pogacar câștigă etapa, iar Roglic își asigură titlul general

Un sloven în vârstă de 20 de ani a câștigat a treia etapă, tricoul alb de tânăr și ultimul loc pe podiumO performanță solo puternică

Primoz Roglic de la Jumbo-Visma va câștiga prima victorie în Grand Tour la Vuelta a Spana 2019, după ce a apărat cu succes tricoul roșu în penultima etapă a cursei. Între timp, compatriotul Tadej Pogacar, în vârstă de 20 de ani, și-a asigurat o victorie a treia etapă a cursei și un loc pe podium după o călătorie impresionantă în solitari.

Roglic nu a fost dezorientat de o etapă finală dificilă de munte în Plataforma de Gredos, terminând alături de rivalul Alejandro Valverde, cu excepția câștigului general.

Ruta procesională de mâine către Madrid va fi o zi de sărbătoare pentru Roglic, deoarece își confirmă statutul de unul dintre cei mai buni călăreți din Grand Tour din lume. El ia titlul la o marjă de aproape trei minute față de Alejandro Valverde de la Movistar, care urcă pe un al șaptelea podium al carierei Vuelta.

Etapa a fost câștigată de Pogacar, cel mai tânăr călăreț al cursei, care a atacat în penultima urcare clasificată a cursei înainte de a reține un peloton evident obosit.

A fost un călăreț care nu numai că l-a văzut pe Pogacar urcând pe scenă, ci și l-a uzurpat pe Miguel Angel Lopez din Astana în lupta pentru tricoul tânărului călăreț alb și, de asemenea, l-a sărit pe podium pe Nairo Quintana de la Movistar

Începând anul neavând vreodată un pilot pe podiumul Grand Tour, Slovenia nu numai că încoronează primul Grand Tur în Roglic, dar termină și Vuelta cu doi cicliști pe podium confirmându-se cea mai nouă superputere a ciclismului.

Ultima zi de curse reale

Prima oră de cursă a fost frenetică, deoarece Astana lui Lopez a încercat să împartă cursa pe Puerto de Pedro Bernard. Ei au fost ajutați și de Movistar, dovedind că relațiile s-au îmbunătățit după controversa de ieri, încercând să-l izoleze pe Roglic.

Jumbo-Visma s-a menținut totuși puternic, cu domesticii lui Roglic făcând o treabă excelentă în primii 100 km, ținând grupul împreună în timp ce luptau printr-o a doua zi consecutivă de vreme proastă.

De fapt, vremea a fost singurul lucru de notat pentru cea mai mare parte a celui de-al doilea trimestru al etapei. O pauză reușise să stabilească și să-și creeze un avans, iar grupul părea mai interesat să rămână drept decât să alerge din greu.

Ceea ce a făcut a fost să înceapă câteva curse cu accelerație maximă pe ultima urcare majoră a Vueltei din acest an, Puerto de Pena Negra, 14 km la 5%.

Astana a luat încă o dată inițiativa, lansând un tren montan complet de la baza urcușului pentru Lopez. Unul câte unul, au făcut trageri până când grămadanul a fost suficient de înșirat și tăiat doar pentru cei mai buni alpiniști.

Columbianul a fost primul care a atacat, deși nu a putut deschide un gol. Ritmul s-a liniștit și a fost atunci când Pogacar și-a luat șansa. Tânărul de 20 de ani a mers înainte cu 4 km rămase de urcare și a luat în scurt timp un minut de avans, suficient pentru a lua practic tricoul tânărului călăreț și a se apropia de podium.

Tânărul sloven a fost primul care a urcat pe vârf, cu un interval de 90 de secunde în coborâre, prelungind-o cu încă șapte secunde când a lovit ultimii 20 de km de cursă.

Decalajul lui Pogacar a crescut și a crescut în timp ce era încurajat de propriul club de fani de pe marginea drumului. Își confirma talentul și își făcea numele cunoscut în întreaga lume a ciclismului.