Giro d'Italia 2019: Roglic câștigă etapa 9 TT în ploaie, iar Yates pierde 3 minute

Cuprins:

Rider Jumbo-Visma până pe locul 2 la general în spatele lui Conti, dar Simon Yates dezamăgește în condițiile vremii schimbătoare

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a dominat o cursă deluroasă de 34,8 km de cronometru individual în San Marino, pe vreme schimbătoare, pentru a câștiga Etapa a 9-a din Giro d'Italia 2019 și a făcut un pas uriaș către victoria generală.

Roglic, terminând într-un timp de 51min 50sec, a fost singurul dintre debutanții de mai târziu care a depășit marca de 52:01 stabilită mai devreme de noul deținător al recordului mondial Victor Campanaerts (Lotto-Soudal), care a fost a rămas întrebându-se ce ar fi putut fi după ce o schimbare de bicicletă pufoasă înainte de urcarea finală i-a pierdut câteva secunde care ar fi putut face diferența să fie primul și al doilea pe linie.

Totuși, dezamăgirea sa nu va fi fost deloc asemănătoare cu cea resimțită de concurentul general Simon Yates (Mitchelton-Scott), a cărui formă generală și la cronometru a fost recent suficient de bună încât a fost văzut ca un potențial câștigător de etapă.

În cele din urmă, Yates a dispărut prost la urcarea spre final, pentru a pierde peste 3 minute în fața lui Roglic și mai mult de 2 minute în fața rivalului GC Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), care a ocupat al patrulea loc zi, chiar în spatele lui Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Valerio Conti (UAE-Team Emirates) a făcut suficient pentru a păstra tricoul roz al liderului cursei la general.

Cum s-a desfășurat ziua

Etapa 9 a Giroi 2019 a rezervat frumos faza de deschidere a cursei înainte de prima zi de odihnă de mâine, un test de 34,8 km contra cronometru la opt zile după ce cursa a început cu un TT de 8,2 km la Bologna.

A fost un Giro puțin ciudat până acum după standardele recente, mai plat și pe distanțe mai lungi pe zi decât au fost tendințele recente, creând decalaje mai mari decât se aștepta în clasamentul general, în ciuda faptului că acțiunile decisive în rândul celor mai puține acțiuni favorite sau munții înalți pentru a le testa.

A fost, de asemenea, mai umed decât orice Mare Tur din amintirea recentă, iar ploaia a fost un factor semnificativ pentru cea mai mare parte a zilei din nou aici, atenuându-se exact în momentul în care principalii concurenți la GC au fost pe drum doar pentru a se consolida din nou în finală cicliști, inclusiv liderul general Conti, s-au apropiat de final.

Campanaerts și-a stabilit timpul înainte ca vreunul dintre ei să fie pe curs, și-a asumat riscul unei schimbări de bicicletă pentru urcarea finală, dar nu a reușit să-l facă să conteze datorită unui comutator stângaci al mecanicului echipei.

Înainte de etapă, cei trei călăreți care au împărțit podiumul la Bologna, cei mai mulți dintre noi credeau că vor lupta din nou pentru onorurile de etapă astăzi, iar Nibali a fost primul care a urcat pe cursă, pornind 16 th de la final, cu Yates 15th și Roglic 12th

Nibali a început bine lucrurile, apoi Yates a trecut prin prima verificare după ce a pierdut vreo duzină de secunde. Dar totul a mers prost de acolo pentru englez. Aproape că a pierdut capătul din spate al bicicletei ocolind o mâna dreaptă devreme, dar a pierdut cel mai mult timp în urcare până la final, doar terenul pe care am crezut cu toții că va face cele mai importante incursiuni.

Nibali, în schimb, mergea din ce în ce mai bine, dar totuși a ajuns cu 65 de secunde mai încet decât impresionantul Roglic.

Într-adevăr, așa a fost cursa slovenului, încât părea în pericol serios de a încheia ziua înapoi în tricoul roz de lider general, deoarece pilot după pilot a intrat în afara timpului necesar pentru a-l menține în fața lui, deoarece condițiile s-au înrăutățit târziu. ziua.

Însuși maglia rosa, Valerio Conti, i-a revenit să facă un timp suficient de rapid pentru a-l ține la distanță pe călărețul Jumbo-Visma și a păstra rozul până în ziua de odihnă. Dar după călătoria lui Roglic astăzi, poate fi doar o chestiune de timp.