Peter Sagan câștigă etapa a 3-a din Turul Franței, în ciuda faptului că s-a decupat cu 200 m de la final

Cuprins:

Riderul slovac Sagan depășește rivalii la terminarea în urcare, în ciuda faptului că a fost forțat să-și reia sprintul

Etapa a 3-a a Turului Franței 2017 a fost câștigată de Peter Sagan, după ce un final dur în urcare în Longwy a subțiet pelotonul după 212,5 km de curse.

Pe o scenă care nu ar fi fost deplasată în Spring Classics, așa a fost profilul ei plictisitor, Sagan și-a învins rivalii după ultimul bărbat dintr-o evadare de o zi, Lilian Calmejane (Direct Energie), a fost adus înapoi la 10 km de la sosire.

Arăta într-o formă imperioasă și a învins o distribuție de stele de rivali, în ciuda faptului că a decuplat accidental la 200 de metri de sosire, ceea ce a însemnat că a trebuit să-și reia sprintul. Apoi s-a îndepărtat de un Greg Van Avermaet (BMC Racing) care se decolorează și a câștigat etapa.

Tricul galben Geraint Thomas (Echipa Sky) a avut o zi binevenită fără incidente în șa, echipa sa aproape mereu prezentă în fruntea pelotonului pentru a se asigura că el și favoritul GC Chris Froome nu vor avea probleme. Thomas a terminat pe locul 8, iar Froome pe locul 9.

Povestea etapei 3 la Turul Franței 2017

Spre deosebire de primele două etape ale Turului din acest an, nu a fost nicio ploaie care să facă condițiile de călătorie perfide, așa că ritmul din Etapa 3, pe un traseu care a șerpuit prin trei țări diferite, a fost constant ridicat.

Începând din Belgia, pelotonul a coborât prin Luxemburg și în Franța pentru a participa la o finală a pumnilor în orașul Longwy.

Marcel Kittel (Quick-Step Floors) a făcut ieri istorie ca primul pilot care a câștigat o etapă a Turului Franței pe o bicicletă cu frână de disc, dar astăzi nu au fost prezente discuri în peloton, deoarece a călărit sub aproape întrerupte. cer albastru.

După ce steagul a căzut mai mulți cicliști au început imediat să încerce să forțeze o pauză și după câteva încercări eșuate ale lui Thomas De Gendt (Lotto Soudal) și Sylvain Chavanel (Direct Energie), un grup de șase călăreți au fost liberi - Adam Hansen (Lotto Soudal), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Romain Hardy (Fortuneo-Oscaro), Nathan Brown (Canndonale-Drapac), Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert) și Romain Sicard (Direct Energie) - și au deschis rapid un gol de aproximativ 2 minute.

Primii kilometri au fost dominați de prezența echipei Sky aliniate în fruntea pelotonului. Ocazional, un călăreț simbol de la Quick-Step Floors, Team Sunweb și Bora-Hansgrohe pare să contribuie la păstrarea pauzei în lesă de 2 minute.

Aceste trei echipe îi numără pe pumnitorii Gilbert, Matthews și Sagan în rândurile lor, așa că au dorit să nu acorde prea mult timp pauzei pe un traseu mult mai potrivit pentru succesul unei pauze decât etapa plată de ieri.

Urcări scurte, ascuțite, care amintesc mai mult de o cursă de primăvară clasică decât de o etapă de Grand Tour, au venit și au plecat, pe măsură ce pauza s-a stabilit la 2 minute și pentru o lungă perioadă de timp cursa a fost constantă.

Cu 100 de km de etapă bifați, a existat acțiune în fuga - Politt și Brown au atacat de pe front în căutarea punctelor KoM de pe Côte d’Eschdorf.

Aceasta i-a văzut pe duo să câștige un minut în plus față de grup, cu cei patru călăreți rămași prinși în terenul nimănui între lideri și peloton.

Brown a făcut o mișcare decisivă devreme pe cei 2,3 km, urcare de 9,3% pentru a lua maximum de puncte și tricoul cu buline de pe colegul său de echipă Cannondale-Drapac, Taylor Phinney.

Lucrările făcute atât Brown, cât și Politt au revenit la tovarășii lor inițiali de evadare, al căror avantaj a început să scadă la un minut singur, cu 70 km de etapă rămase.

Aceasta s-a datorat în mare parte lui Juraj Sagan de la Bora-Hansgrohe, care a lucrat în fruntea pelotonului în numele fratelui său, superstarul ciclismului, Peter Sagan, pentru care terminarea Longwy părea ideală.

La 60 de km mai departe, De Gendt a primit, în sfârșit, o mișcare de a ține partea din față a pelotonului, luând cu el doi cicliști în încercarea de a ajunge la pauză.

O mică prăbușire în peloton, cauzată de un punct de prindere în drum, nu a afectat niciun nume important, dar a ajutat la mutare, așa că în cel mai scurt timp fuga a devenit nouă călăreți cu un minut de avantaj față de peloton.

Lilian Calmejane (Direct Energie), De Gendt, Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Oscaro) și Hardy au continuat cu 40 km rămase, rupând pauză și extinzând avantajul la 1:35, în timp ce Quick-Step, Bora și Sunweb au continuat să împartă munca la capătul de afaceri al pelotonului pentru a-și limita avantajul.

Calmejane s-a oprit singur pe hoarda principală pentru o scurtă perioadă, până când echipele de pumnii au decis că este suficient. Au redus diferența și s-au organizat în față, fiecare într-un efort de a-și duce principalii oameni în finală în cea mai bună poziție.

Cu 3 km rămase drumul a crescut și toți concurenții noti de o zi au fost prezenți în fruntea afacerilor - Arnaud Demare de la FDJ, John Degenkolm de la Trek-Segafredo, Greg van Avermaet de la BMC printre ei - dar Peter de la Bora-Hansgrohe Sagan a câștigat aparent la galop, în ciuda faptului că și-a desprins piciorul drept la 200 de metri de final.

Turul Franței 2017: Etapa 3, Verviers – Longwy (212,5 km), rezultat