Giro d'Italia 2019: favoritul general Primoz Roglic câștigă etapa 1 TT și ia primul tricou roz

Aduc știrile care ar fi putut fi raportate cu câteva ore în urmă: Primoz Roglic în roz după ce a câștigat etapa 1 TT la Giro d'Italia 2019

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a câștigat etapa 1 contra cronometru la Giro d'Italia 2019 și cu aceasta a câștigat primul tricou roz al cursei. Slovenul a petrecut mult mai mult timp pe scaunul fierbinte din spatele podiumului decât a făcut-o de fapt în cursă, datorită unei combinații de timp de pornire timpuriu, un cronometru rapid și natura prelungită a 176 de cicliști care merg individual..

Deja unul dintre favoriții de dinainte de cursă, cursa lui Roglic a fost atât de dominantă încât unii cicliști care ar putea avea șanse să câștige la general peste trei săptămâni - cum ar fi Tom Dumoulin (Team Sunweb), Mikel Landa (Movistar) și alții - se trezesc deja în derivă de liderul cursei.

Un alt favoriți dinaintea cursei, Simon Yates (Mitchelton-Scott) a trecut pe ultimul loc după ce toți ceilalți concurenți principali au ieșit mult mai devreme în cursul zilei. După ce s-a terminat propria călătorie, Roglic a privit nervos cum Yates ataca ascensiunea.

În ciuda unei urcări puternice, petrecându-i pe Alberto Contador o mulțime de timp din șa, Yates a fost timidă de timpul necesar pentru a câștiga etapa, dar performanța sa a fost suficientă pentru a doua zi și deschide deja diferența față de restul rivalilor săi.

Dominant până acum anul acesta în cursele pe etape de o săptămână, iar pe locul patru la Turul Franței de anul trecut, Roglic și-ar putea petrece cele trei săptămâni în roz. De asemenea, putea capitula în stilul Yates în orice moment în munți. Este un drum lung până la Verona, așa că cine știe.

Dumoulin nu arăta ca pilotul care a câștigat Giroul 2017 sau ca pilotul care a ocupat locurile secunde consecutive la Giro și Turul de anul trecut. Deficitul său față de Roglic și Yates va fi, fără îndoială, mai mare decât și-ar fi dorit el sau echipa sa, dar cu siguranță nu este terminal.

Pentru cicliștii din top 10 și aproape de lider, săptămâna viitoare ar trebui să fie o afacere mult mai puțin stresantă decât va fi pentru Jumbo-Visma și liderul lor Roglic, în timp ce merg pentru a apăra Maglia Rosa. Acestea fiind spuse, ei pot alege să-l lase pe un călăreț care nu amenință pentru a-și oferi o pauză.

Giro d'Italia 2019 Etapa 1: o scurtă călătorie până la vârf

Etapa 1 contra cronometru pentru a începe cel de-al 102-lea Giro d'Italia poate să fi fost de doar 8,2 km, dar a fost încă o etapă de două reprize, deși inegale. Prima repriză, care a acoperit 6 km, a fost un efort complet care i-a văzut pe călăreți trecând cu viteza maximă.

Al doilea a văzut drumul, apoi a întors un ac de păr strâns, unde panta a urcat imediat. În ciuda faptului că toată lumea știa că acesta este cazul, un număr îngrijorător de călăreți au lovit panta abruptă pe inelul mare și s-au străduit să coboare în jos și să plece din nou.

Ridiții din Clasificarea Generală au rămas în cea mai mare parte cu bicicletele lor TT, dar sprinterul Arnaud Demare a fost unul dintre cei care începea timpuriu, care a decis să schimbe bicicleta de la TT la configurația de drum. Omul aproape de GC Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a făcut același lucru mai târziu în cursul zilei.

Urcarea de 2 km până la sosire la Sanctuarul Madonna di San Luca, o biserică bazilică care se află la aproape 300 de metri deasupra orașului, a fost atins printr-o luptă în urcare de 2,1 km cu o medie de 10%.

Majoritatea favoriților GC și-au finalizat cursa în aproximativ prima oră a etapei și astfel am putut vedea cine erau principalii câștigători și învinși cu doar 8,2 din cei 3.518 km parcurși. Cu toate acestea, Yates, câștigătorul în mai multe etape de anul trecut și liderul cursei până când totul a mers prost în Etapa 19, a ales să iasă pe ultimul loc.

Există argumente pro și dezavantaje ale acestei abordări - vezi ce au făcut toți ceilalți și stai ore întregi în timp ce rivalii tăi se relaxează după scenă, de exemplu - dar conform lui Sir Bradley Wiggins, un bărbat care știe ceva sau două despre Grand Tour contra cronometru, în studioul Eurosport, startul târziu ar putea fi doar un lucru rău.

Giroul Italiei 2019 continuă mâine, duminică, 12 mai, cu o etapă de 200 de km de la Bologna la Fucecchio.