Cursa rutieră a Campionatului Mondial sub 23 de ani a fost modificată după avertizare meteo

Ploaia prognozată și vizibilitatea slabă văd evenimentul redus după condițiile cu care se confruntă în probele cu cronometru. Foto: SWPix.com

În urma vremii îngrozitoare din timpul evenimentelor de deschidere a Campionatelor Mondiale de drumuri UCI 2019 de la Harrogate, UCI a decis să modifice distanța și ora de începere a cursei rutiere masculine sub 23 de ani. Programat să aibă loc vineri, va începe acum cu 10 minute mai devreme, cicliștii parcurgând două - în loc de trei - ture ale circuitului de sfârșit de 14 km.

'Din cauza condițiilor anticipate de lumină slabă ca urmare a prognozei meteo nefavorabilă, Union Cycliste Internationale a decis să modifice distanța și ora de începere a cursei rutiere masculine sub 23 de ani', a explicat organizația într-un comunicat de presă.

‘Modificarea traseului cursei reprezintă mutarea orei de start cu 10 minute mai devreme și eliminarea unei ture din circuitul Harrogate. Această acțiune a fost ghidată de preocuparea de a asigura securitatea sportivilor, păstrând în același timp interesul sportiv al evenimentului.'

Mișcarea a fost luată după ce cursul de cronometru pentru bărbați sub 23 de ani de marți a avut loc mai multe accidente, în timp ce cicliștii s-au luptat să navigheze pe zone mari de apă stătătoare în jurul traseului. Riderul belgian Ilan Van Wilder a fost unul dintre câțiva care s-au prăbușit și au criticat ulterior decizia organizatorului de a continua evenimentul.

Poate ținând cont de acest lucru și de faptul că mulți dintre aceiași cicliști concurează la evenimentul rutier, UCI a decis să încerce să le ofere o călătorie ceva mai ușoară vineri. Un al doilea motiv și poate mai important este provocarea de a oferi acoperire TV în condiții nefavorabile.

Cu vremea prognozată a fi constant rea pentru întreaga săptămână și în weekend, rămâne de văzut dacă acest lucru va afecta evenimentele de elită, care au loc sâmbătă pentru femei și duminică pentru bărbați.