Thomas se pregătește să înceapă Turul Franței pe picior de egalitate cu Froome

Team Sky bucuros să-l lase pe Thomas să fie „tip de rezervă” până la cel puțin prima zi de odihnă

Geraint Thomas se va îndrepta către Turul Franței de la sfârșitul săptămânii viitoare, în regiunea Vendee, nu ca un super domestic pentru campionul în curs Chris Froome, ci ca o opțiune viabilă pentru tricoul galben.

Într-un interviu acordat BBC Sport, proaspăt încoronat campion național la cronometru a comentat că echipa crede că forma lui este atât de bună încât și-a câștigat dreptul de a contesta conducerea cu Froome, cel puțin până în prima zi de odihnă după Etapa 9 către Roubaix.

„Echipa a spus că, odată cu felul în care am condus, sunt încrezători să-mi dea rolul de tip de rezervă și să concureze cel puțin până în prima zi de odihnă”, a spus Thomas.

„Vom merge de acolo și sperăm să avem două cărți de jucat. Cred că, cu cât suntem amândoi mai mult acolo sus, îi oferă echipei două opțiuni.'

Thomas este într-o formă bogată, în prezent, după ce a câștigat ieri seară un titlu național TT primar într-un mod confortabil, adăugând la titlul Criterium du Dauphine pe care l-a câștigat la începutul acestei luni.

Terminând cu 37 de secunde în fața lui Harry Tanfield pe locul doi, tânărul de 32 de ani a arătat că ar putea fi în starea necesară pentru a participa la Tur.

Victoria la Dauphine tinde, de asemenea, să prezinte un bun augur pentru șansele cicliștilor britanici de GC la Tur. Atât Bradley Wiggins, cât și Froome au călărit spre victorie la cursa franceză de o săptămână înainte de a-și asigura primele titluri în Tur în același an.

Starea coechipierului Froome va fi oarecum necunoscută după ce a concurat și a câștigat Giro d'Italia în mai. Deseori se crede că posibilitatea de a se dubla în ambele tururi mari este practic imposibilă în ciclismul modern, datorită proximității lor.

Ultima dată când un pilot a reușit dubla Tur-Giro a fost acum 20 de ani: Marco Pantani în 1998.

Dacă Froome ar dispărea de oboseală, Thomas va spera să-i umple pantofii de patru ori campion în căutarea galbenului, deși chiar și o altă zi în galben ar fi potrivit pentru călărețul născut în Cardiff.

Thomas a câștigat proba cu cronometru din ziua de deschidere la cursa de anul trecut luându-și tricoul galben, înainte de a-l ține până la Etapa 5 la La Planche des Belles Filles.

„Mi-ar plăcea să port din nou tricoul”, a spus el. „Dacă l-aș putea purta puțin mai mult, ar fi uimitor. Este doar un sentiment uimitor.'

Turul Franței 2018 începe în regiunea Vendee din Franța sâmbătă, 7 iulie. Pentru lista de start, traseu și ghidul TV, accesați Ghidul cicliștilor aici.