Turul Franței 2019: Alaphilippe ia pe toți în etapa a 13-a pentru a da speranță tricoului galben Franței

Francezul dă speranță publicului de acasă tricoul galben, în timp ce își extinde avantajul în cronometru

Julian Alaphilippe și-a spulberat toți rivalii la cronometrul individual al etapei 13 de la Pau pentru a-și extinde avantajul în tricoul galben de la Turul Franței într-o victorie surpriză.

Bărbatul Deceuninck-QuickStep a reușit să păstreze cel mai bun timp în fiecare dintre intervalele de timp ale cursului, înainte de a ajunge la final cu 14 secunde înaintea lui Geraint Thomas, care a terminat pe locul al doilea în acea zi.

Amândoi au terminat în fața lui Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), care s-a clasat pe locul al treilea după ce a menținut conducerea cursei cea mai mare parte a zilei.

Luptându-se cu timpii rapidi, Egan Bernal s-a dovedit un mare învins în acea zi, deoarece a pierdut 1 minut și 36 de secunde în fața câștigătorului Alaphilippe și, de asemenea, a pierdut controlul celui mai bun tricou alb pentru tânăr în fața lui Enric Mas (Deceuninck-QuickStep).

Elewhere, Rigoberto Uran (Education First), Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) și Mas au publicat curse puternice pentru a minimiza timpul pierdut.

Dintre celel alte nume mari, Nairo Quintana (Movistar), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Romain Bardet (AG2R-La Mondiale), Dan Martin (UAE Team Emirates) au avut zile grele și au mai pierdut timp. la rivalii lor.

Ferbinte în urma lui La Course, TT individual de astăzi - singurul din ediția din acest an - i-a văzut pe motocicliști parcurgând același circuit de 27,2 km ca și femeile de elită din jurul orașului Pau, în sud-vestul Franței.

Așa cum am văzut când Marianne Vos a dominat cursa mai devreme, profilul nu a fost strict unul pentru cronometrul pur - abilitățile de alpinism necesare în special pentru Côte de Gelos și Côte d'Esquillot.

Alex Dowsett de la Katusha-Aplecin - recent încoronat campion național TT al Marii Britanii - a fost unul dintre primii care au fost prinși.

După ce a postat un timp de 36:32, suficient de bun pentru a ajunge pe locul 21, a spus „nu sunt chiar urcări mici - am hemoragiat timpul urcând una dintre ele. Prima este 10 minute bune de alpinism solid”.

Kasper Asgreen (Deceuninck-Quickstep), apoi setează timpul de batut. Campioana daneză la cronometru a venit la 35:52.

Unul dintre primii favoriți ai zilei, Stefan Kung (Groupama-FDJ), s-a prăbușit la mijlocul cursei, dar s-a remontat și s-a luptat pentru a trece linia al patrulea general la momentul respectiv, în 36:50.

După stabilirea provizorie a timpului de post prin prima, a doua și a treia oprire, Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a urcat în vârful clasamentului, învingându-l pe Asgreen pentru a stabili 35:36 ca timp de învins.

Wout Van Aert, care zbura în jurul cursului, al doilea după De Gendt la fiecare punct de control, a fost forțat să abandoneze întreaga cursă după ce a suferit o prăbușire urâtă spre capătul de coadă a circuitului. Câștigătorul etapei 10 a fost dus rapid la spital.

Cu câțiva cicliști care au mers pe picior, au existat ulterior puține schimbări în primele locuri ale zilei până când concurenții la GC au pornit, Richie Porte (Trek-Sagefredo) primul care a stabilit un timp puternic de 35:34 pentru a se pune temporar. în secunda înainte ca rivalii săi să treacă să-l doboare.