Bahrain-Merida este un pilot selectat pentru Turul Franței la doar șase luni după ce a început să meargă pe șosea

Fostul ciclism montan Ondrej Cink ne-a spus despre trecerea la drum și că așteptăm cu nerăbdare primul său Tur al Franței

Ondrej Cink este un ciclist de 26 de ani care tocmai a fost selectat în lotul Bahrain-Merida pentru Turul Franței 2017. Nimic remarcabil în asta. Nici măcar nu este foarte tânăr pentru un debutant, Eddy Merckx a câștigat primul său titlu la 24 de ani în 1969.

Ceea ce îl face pe pilotul ceh să iasă în evidență este faptul că merge pe șosea doar din ianuarie și în acest weekend va lua startul celei mai mari curse din lume.

Imagine
Imagine

Până la sfârșitul sezonului 2016, Cink a fost un ciclist de munte cross country cu normă întreagă pentru Merida. Legătura cu marca de biciclete și co-sponsorul echipei WorldTour Bahrain-Merida i-a facilitat transferul la echipa rutieră.

„Este o nebunie!” a spus Cink la lansarea noii biciclete aero Merida Reacto Team-E.

„Sunt doar o jumătate de an pe drumuri și nu mă așteptam să merg - în primul an - Turul Franței.”

În ciuda faptului că era tot despre XC până când a schimbat disciplinele, Cink spune că „a fost întotdeauna visul lui” să participe la Tur.

La doar câteva zile de la Grand Depart din Dusseldorf, Cink începea să privească în perspectivă asupra enormității a ceea ce urma să întreprindă.

„Sunt entuziasmat de început, dar și puțin nervos”, a spus Cink. De fapt, nu a avut prea mult timp să devină prea nervos, deoarece a fost informat cu privire la selecția sa doar cu nouă zile înainte de a fi pregătit să coboare pe rampă la proba de deschidere.

Imagine
Imagine

„M-am [antrenat pentru] selecție pentru Vuelta, dar am făcut niște cantonare bune pe Tenerife, apoi direct la Turul Elveției.”

Cink a ajuns în top-20 în clasamentul unei curse dure din Elveția, arătându-și și mai mult potențialul pe drum, iar cursa a finalizat o secvență care a dus la selecția sa.

„Cred că acum sunt într-o formă bună”, a spus el la mod practic. „Dar nu am făcut niciodată un Grand Tour, așa că nu știu cum [mă voi simți] în a treia săptămână.”

Cele două obiective ale pilotului, pe măsură de modeste, sunt de a termina primul său Grand Tour și de a juca un rol de echipă pe tot parcursul.

Cu toate acestea, când a fost întrebat despre potențialul de glorie personală, a fost deschis la ideea de a ieși din primul său Tur al Franței cu o victorie de etapă.

„Există o anumită șansă, întotdeauna, să intrăm într-o evadă și să încerci să câștigi. Dar vom vedea.'