Roglic îl învinge pe Pogacar în prima cursă timp de 100 de zile

Cuprins:

Primoz Roglic l-a împins pe Tadej Pogacar pe locul al doilea la Campionatele Naționale din Slovenia, câștigând prima cursă în 100 de zile

În prima cursă rutieră propriu-zisă de la Etapa a 7-a Paris-Nisa din 14 martie 2020, Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a fost încoronat campion național al cursei rutiere slovene după ce l-a învins pe Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates) – care s-a prăbușit mai devreme în cursă – la sfârșitul pe vârf la Ambrož pod Krvavcem cu 10 secunde.

Matej Mohorič (Bahrain-Mclaren) a fost cu încă 19 secunde mai jos pe locul al treilea.

Cursa feminină a avut un deficit similar între primul și al doilea, Urša Pintar (Alé BTC Ljubljana) luând victoria cu 14 secunde în fața lui Špela Kern (Lviv Cycling Team). Cu toate acestea, au mai fost încă nouă minute până când podiumul a fost completat, când coechipierul lui Pintar, Urška Žigart, a trecut cu 9:15 în fața câștigătorului.

Slovenia nu ar fi trebuit să fie singura care își desfășoară Campionatele Naționale în acest weekend, dar pandemia de coronavirus înseamnă că multe națiuni și-au amânat sau și-au anulat cursele. În timp ce unii au speranța de a acorda tricouri în acest sezon, mulți s-au resemnat să aibă un gol în lista câștigătorilor.

Roglic a fost mulțumit atât de victorie, cât și de șansa de a concura din nou. „Este cu adevărat minunat că situația ne permite să concurăm din nou și să facem ceea ce facem cel mai bine, să ne cursăm cu bicicletele”, a spus el într-un comunicat de presă al echipei sale Jumbo-Visma.

„Sunt, prin urmare, foarte fericit că am reușit să iau titlul național în prima mea cursă a sezonului”, a adăugat Roglic, subliniind faptul că a renunțat la cursele de la începutul sezonului care au avut loc înainte de suspendarea blocajelor naționale. sezonul.

'A fost o cursă grea, cu o urcare finală foarte grea. Având în vedere rezultatele din primăvară, Tadej a fost favorit și cu siguranță nu a fost ușor să-l învinge. Am recondiționat urcarea bine în ultimele zile, așa că știam unde trebuie să atac.

'Faptul că am câștigat aici în prima mea cursă a sezonului se simte foarte bine. Cu siguranță nu sunt încă în formă maximă, dar deja aștept cu nerăbdare cursele viitoare. De asemenea, vreau să mulțumesc echipei pentru efortul de a mă susține în Slovenia. Asta înseamnă foarte mult pentru mine.'

Tourul Mondial este programat în prezent să revină cu Strade Bianche sâmbătă, 1 august, declanșând un vârtej de câteva luni de curse, în timp ce UCI încearcă să se înghesuie în toate cele trei Mari Tururi, cele cinci Monumente și multe curse în plus.

Culorile slovene vor fi probabil văzute la Turul Franței, deoarece Roglic face parte dintr-un tripartit cu colegii de echipă Tom Dumoulin și Steven Kruijswijk. Duo-ul olandez a urcat amândoi pe podium în ultimii ani. Fanii echipei olandeze vor spera că abordarea cu mai mulți lideri funcționează mai bine pentru ei decât Movistar în sezoanele trecute.