Tom Pidcock surprins că a devenit „al doilea cel mai bun din lume în ciclocros”

Cuprins:

Tânărul de 20 de ani a terminat pe locul al doilea la Campionatele Mondiale de ciclocros de elită în spatele lui Mathieu van der Poel

Tom Pidcock și-a exprimat șocul că a devenit „al doilea cel mai bun din lume în ciclocros”, după ce a luat argintul în spatele lui Mathieu van der Poel la Campionatele Mondiale.

Tânărul de 20 de ani a participat la o cursă de experți în debutul său la nivel de elită, apărând echipa belgiană pentru a ocupa locul al doilea în ziua respectivă, terminând în spatele triplului campion Van der Poel.

După ce a trecut linia de sosire în Dufendorf, Elveția, Pidock a povestit despre modul în care rezultatul i-a depășit așteptările de la intrarea în campionat.

„Sincer să fiu, nu credeam că voi fi atât de puternic. Știam acest curs și aceste condiții mi s-ar potrivi. A fost incredibil, a spus Pidcock.

'Astăzi sunt al doilea cel mai bun din lume la ciclocross. Este ireal. Mathieu este unul dintre cei mai buni cicliști din lume, iar eu am fost al doilea în urma lui astăzi. Este incredibil.'

În timp ce Van der Poel a fugit cu avantajul său din primul tur, Pidcock s-a luptat din greu în tururile de început alături de patruzeci belgian Michael Vantournout, Toon Aerts, Eli Iserbyt și Wout van Aert.

Pe cursul tehnic noroios, Pidcock a lansat un atac usturator în al treilea tur de șapte pentru a se distanța de restul. Inițial, Iserbyt a urmat atacul înainte de a renunța.

Pidcock a perseverat în eforturile sale, trecând în cele din urmă linia de sosire cu 1 minut, 20 de secunde în spatele lui Van der Poel și cu 25 de secunde în fața lui Aerts, care a completat podiumul.

Rezultatul său a făcut ca Marea Britanie să obțină prima medalie de elită masculină de ciclocros. A fost, de asemenea, prima medalie britanică de elită la Campionatele Mondiale de ciclocros de la bronzul lui Helen Wyman la Hoogerheide în 2014.

Pidcock și-a asigurat prima medalie de elită la Mondiale, în ciuda faptului că este încă eligibil să concureze la categoria Under-23. Cu toate acestea, după ce a câștigat titlul Under-23 sezonul trecut, Pidcock a decis să sară la nivelul de elită pentru a se confrunta cu cei mai buni din lume. A fost o decizie despre care Pidcock a spus că s-a dovedit corectă.

„Aș fi putut rămâne în U23, ar fi fost mai ușor, dar până la urmă sunt pe podium printre elite, este foarte plăcut”, a explicat Pidcock.

„Este și ciudat pentru că am fost bolnav toată săptămâna. De marți nu prea am mai călărit, dar poate că a fost bine pentru mine. Poate ar trebui să fiu bolnav mai des.'

La începutul weekendului, britanică Anna Kay și-a asigurat singura altă medalie, luând bronzul în cursa feminină sub 23 de ani, în spatele francezei Marion Riberolle și maghiarei Kata Vas.

Imagine: Trinity Racing