Dowsett își asigură un loc suplimentar la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu o cursă de contra cronometru la Campionatele Mondiale

În pofida celor mai bune performanțe din carieră, Dowsett s-ar putea să rateze în continuare Jocurile Olimpice de anul viitor

În ciuda faptului că i-a asigurat Marii Britanii un loc suplimentar la proba contra cronometru a Jocurilor Olimpice de anul viitor, cu cea mai bună cincime din carieră la Campionatele Mondiale de cronometru, este posibil ca Alex Dowsett să nu aibă garantat locul său la Tokyo 2020.

Riderul Katusha-Alpecin a terminat cu 2:02 în fața eventualului câștigător Rohan Dennis, care a învins competiția din Belgia Remco Evenepoel și din Italia Filippo Ganna, care a completat podiumul.

Totuși, Drumul lui Dowsett a fost suficient de bun pentru a vedea Marea Britanie premiată cu un al doilea loc în proba cu cronometru la Jocurile Olimpice de vara viitoare din Japonia.

Performanța tânărului de 30 de ani din Harrogate ar sugera că ar fi printre favoriții pentru a reprezenta Marea Britanie la Tokyo, dar regulile stricte privind participarea l-ar putea face să rateze.

„Această performanță oferă Jocurile Olimpice ca o posibilitate, dar au această regulă ridicolă în care trebuie să faci parte din echipa de curse rutiere pentru a participa la cronometru”, a spus Dowsett.

„Este ridicol pentru că e ca și cum i-ai spune lui Usain Bolt dacă vrei să faci 100m, trebuie să faci 800 și 1500m, sunt sporturi diferite.”

Dowsett a ratat podiumul cu doar șapte secunde, dar și-a depășit așteptările de dinaintea cursei, rupând primele cinci. Performanța bună a venit și ca o ușurare pentru Dowsett, care a simțit presiunea unui Campionat Mondial acasă.

„Înainte de cronometru, am fost foarte nervos în ultimele zile, de fapt. Când devin nervos, încep să mă mișc și [devin] neproductiv și nu mă odihnesc”, a spus Dowsett după cursă.

„Nu îmi place o țintă unde vreau să termin, pentru că vreau să câștig. Privind ceea ce este realist, m-aș fi gândit că sunt în top 10, așa că sunt mulțumit de al cincilea. A fost frumos să se întâlnească totul.'

Unul dintre călăreții care l-a răsturnat pe Dowsett a fost Evenepoel, în vârstă de 19 ani. În timp ce belgianul a cedat aproape 70 de secunde în fața câștigătorului zilei, a fost o performanță remarcabilă, având în vedere că a concurat ca junior cu doar 12 luni în urmă.

Dowsett a luat notă de performanța lui Evenepoel și l-a desemnat drept un adevărat aspirant la aur la Tokyo anul viitor.

'El este fenomenal. Scoate-i din ecuație vârsta, în două luni a câștigat Classica San Sebastian, Turul Belgiei și cronometrul european. Acestea sunt trei curse complet diferite care ar trebui câștigate de trei cicliști diferiți, ceea ce este special”, a spus Dowsett.

„Cu siguranță, Rohan va trebui să-l privească corect ca competiție pentru Jocurile Olimpice de anul viitor.”