Vuelta a Espana 2018: Dennis câștigă cursa contra cronometru în timp ce Yates își extinde conducerea

Yates extinde avantajul la 33 de secunde cu doar o săptămână rămasă de curse

Rohan Dennis de la BMC Racing a câștigat o victorie așteptată în etapa a 16-a contra cronometru la Torrelavega, în timp ce Simon Yates (Mitchelton-Scott) și-a extins avantajul la Vuelta în Spania.

Yates a reușit să termine cu șapte secunde în fața lui Alejandro Valverde (Movistar) pentru a-și extinde avansul general la 33 de secunde după o performanță măsurată pe traseul de 32 km.

Marele învins al zilei a fost Nairo Quintana (Movistar), care nu numai că a pierdut timp în fața lui Yates, ci și-a trezit de pe podium un zburător Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Dennis a luat prada de cursă, reușind să parcurgă un split negativ care l-a lăsat cu 50 de secunde înaintea oricui altcineva din domeniu. Acest lucru i-a oferit australianului a doua sa victorie la Vuelta din acest an, după ce a smuls deja etapa 1 de cronometru.

Pentru Yates, acum va căuta să-și apere liderul în ultimele cinci etape ale curselor, care includ trei etape montane, începând cu sfârșitul de mâine pe vârful Balcon de Bizkaia.

Cursa contra cronometru

Etapa 16 a fost cursa adevărului, o cronometru individuală de 32 km de la Santillana del Mar la Torrelavega.

Va fi rapid. Traseul s-a rostogolit spre început înainte de a deveni plat ca o clătită pentru ultimii 10 km. Un curs perfect pentru cei puternici și o piele de banană potențială pentru alpiniștii mai mici și mai ușori.

Simon Yates a deținut doar un avantaj de 26 de secunde față de Alejandro Valverde, un călăreț capabil contra cronometru în ziua sa, și 33 de secunde față de Nairo Quintana pe locul al treilea. Era foarte posibil ca tricoul roșu să-și schimbe mâinile la sfârșitul zilei.

În ceea ce privește stricatele de scenă, aproape că părea evident cine avea de gând să ia asta: Rohan Dennis. Australianul revendicase deja cronometrul de deschidere și părea pregătit să aducă o a doua victorie.

Așa că, când tânărul de 28 de ani a trecut linia pentru a stabili un avans provizoriu de 37 de minute și 57 de secunde, puțini au fost surprinși. Timpul său a fost cu 50 de secunde mai bun decât coechipierul Joey Rosskopf și Jonathan Castroviejo (Team Sky), împingându-l pe locul fierbinte.

Riders au venit și au plecat, dar nimeni nu s-a apropiat de a-l tulbura pe Dennis, iar victoria părea să fie a lui. Ceea ce era important acum a fost bătălia pentru GC.

Toți cicliștii erau pe traseu și până la prima împărțire s-a făcut o impresie a zilei. Kruijswijk a trecut prima verificare cu 10 secunde mai repede decât Dennis, în timp ce Yates a cedat doar trei secunde celui mai apropiat concurent Valverde.

Olandezul zburător a început să se estompeze din vremea lui Dennis, dar încă își punea pe șosea colegii săi GC, încă cu mult înaintea unor oameni ca Yates și în special Quintana și Lopez, toți pe drum.

Kruijswijk a terminat în cele din urmă pe locul cinci în acea zi, dar își făcuse suficient timp pentru a se ridica în clasamentul GC pe podiumul virtual, iar performanța lui Quintana l-a văzut pierzând pe locul său pe podium.

Valverde a intervenit apoi, el însuși la peste 90 de secunde în derivă de Dennis, deși acest lucru nu avea nicio semnificație. Ceea ce era important a fost vremea lui Yates.

În cele din urmă, britanicul l-a învins pe Valverde cu șapte secunde – un câștig minor, dar pe care cu siguranță l-ar fi luat cu bucurie la începutul zilei.