Joaquim 'Purito' Rodríguez călare pe cursa de mountain bike Cape Epic

Fost călăreț care face cursa în culorile Bahrain-Merida

Joaquim Rodriguez conduce în prezent legendara cursă de mountain bike Cape Epic, în culorile angajatorului său, echipa profesionistă Bahrain-Merida.

Rodriguez, care lunile trecute a fost subiectul multor speculații, deoarece a decis dacă își va continua sau nu cariera ca pilot, în cele din urmă sa alăturat Bahrain-Merida de la Katusha și în prezent lucrează în cadrul echipei ca membru al personalul tehnic și de mentorat. În timpul carierei sale de echitație, a urcat cinci podiumuri GC la Grand Tours și a câștigat atât La Fleche Wallonne, cât și Il Lombardia.

Cursa este o cursă de ciclism montan în pereche, care se desfășoară în perioada 19-26 martie în Africa de Sud, iar Rodriguez este în parteneriat cu colegul spaniol Jose Hermida, care a câștigat argint la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004 pentru ciclism montan.

„Am avut un început fantastic de lucru cu echipa Bahrain Merida Pro Cycling și abia aștept să mă implic într-unul dintre cele mai mari evenimente de mountain bike din lume”, a spus Rodriguez înainte de start. „Sunt foarte motivat și apreciez oportunitatea de a face echipă și de a învăța de la José, unul dintre cei mai buni concurenți de mountain bike din lume. Scopul nostru este să performam la cel mai în alt nivel posibil, iar forma noastră fizică recentă ar trebui să ne pună într-o poziție foarte competitivă. Dar, mai presus de toate, vrem să ne distrăm și să ne bucurăm de această nouă aventură.'

Perechea a ocupat locul 45 în prolog, ajungând în aproape 15 minute în fața câștigătorilor, dar după prima etapă - un efort de 101 km cu 2.300 m de urcare - au trecut pe locul 30 în general.