Turnul Marii Britanii 2017: Fernando Gaviria câștigă sprintul la Newark-on-Trent

Fernando Gaviria o învinge pe Elia Viviani la sprint final în etapa a 4-a a Turului Marii Britanii

Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) a învins-o pe Elia Viviani (Team Sky) în finalul de sprint în Newark-on-Trent pentru a parcurge Etapa 4 a Turului Marii Britanii.

Cursa s-a terminat într-un alt sprint, după ce o pauză de cinci au fost prinse în drum spre final. Gaviria a reușit să o învingă pe Viviani la linie într-un alt finish foto.

Rideții se pregătesc acum pentru proba cu cronometru de 16 km de joi în Tendring, Essex. Etapa de mâine este de așteptat să fie decisivă în lupta pentru clasamentul general, cu puține zile de urcare rămase.

Etapa de astăzi, așa cum s-a întâmplat

Etapa a 4-a a Turului Marii Britanii îi va duce pe cicliști la nord de la Mansfield spre Doncaster, înainte de a se îndrepta spre sud și vest spre sosirea în Newark-on-Trent.

Întrucât traseul are o singură urcare pe categorii pe tot parcursul zilei, este probabil un alt final de sprint.

Etapa de ieri l-a văzut pe Caleb Ewan (Orica-Scott) în sprint pe Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) pentru a lua o victorie a etapei a doua și liderul general. Ewan o conduce pe Elia Viviani (Team Sky) cu șase secunde în clasamentul general.

Așa cum a fost ordinea lucrurilor toată săptămâna, echipele continentale britanice au reprezentat cea mai mare parte a evadei, cinci piloti care au ieșit liber.

Pauza a fost formată din Mark McNally (Wanty-Groupe Gobert), Jacob Scott (An-Post Chain Reaction) și Alistair Slater (JLT Condor). Completând formația au fost duoul Madison Genesis Richard Handley și Alex Blain.

În încercarea de a ajunge la evadați, Bryan Lewis (Cylance Cycling) și James Lowsley Williams (Bike Channel-Canyon) au atacat de asemenea grupul principal în încercarea de a se alătura celor cinci lideri.

Acest atac a fost însă în zadar, ambii cicliști fiind ulterior descalificați. Lowsley Williams și Lewis s-au trezit îndepărtați pentru cursă pentru că și-au folosit pavajul pentru atac.

Plotonul a menținut grupul de conducere la aproximativ 3 minute pentru cea mai mare parte a zilei, arătându-și intenția de a termina etapa cu un sprint de grup.

McNally a reușit să obțină întregul compliment de puncte la ambele sprinturi, luând șase puncte în total.

Cu mai puțin de 40 km de cursă, o mașină parcata prost plasată a văzut o accidentare în partea din spate a pelotonului. Din fericire, nimeni nu a fost prea rănit, Brent Bookwater (BMC Racing) fiind cel mai mare nume care a ajuns la pachet.

Cu 16 km rămase, pauză a reușit să țină grupul la 1 minut 41, totuși, cu echipe precum Dimension Data și LottoNL-Jumbo controlând ritmul, a părut de rău augur pentru lideri.

Pe măsură ce cursa a trecut de 10 km până la final, ritmul în peloton a devenit foarte rapid, reducând rapid diferența până la pauză. Viteza grupului principal a fost atât de mare încât unii călăreți din spatele pelotonului s-au străduit să rămână intacți.

Grupul a prins în cele din urmă pauză cu 3 km rămase pentru cursă, aducând pelotonul la final pentru un finish de sprint.

Turul Marii Britanii Etapa 4: Mansfield - Newark-on-Trent, 164,7 km, rezultat