Giro d'Italia 2019: Pascal Ackermann a câștigat sprintul umed și sălbatic în Etapa 5

Pascal Ackermann a câștigat sprintul pentru onorurile de etapă, dar din cauza vremii, timpii GC au fost luati la marca de 10 km. Foto: RCS/Giro d'Italia

Pascal Ackermann a câștigat Etapa 5 a Giro d'Italia 2019 într-un final de sprint care nu a avut nicio influență asupra Clasamentului general general. Ackermann a fost cel mai puternic în sprint și și-a cronometrat cel mai bine efortul pentru a câștiga a doua etapă a cursei și pentru a-și continua liderul în clasamentul pe puncte.

Bucuria arătată de Ackermann și de colegii săi de la Bora-Hansgrohe atunci când urcă pe scenă face ca victoria să fie cu atât mai bună.

Timpul pentru GC a fost neutralizat pentru prima dată peste linia de sosire, mai aveau 10 km de cursă, din cauza vremii deosebit de urâte și a condițiilor de drum periculoase pe parcursul întregii zile de cursă.

Sprinterii au fost lăsați să lupte pentru onorurile de etapă, în timp ce concurenții la GC și echipele lor au ținut departe. L-a urmat pe Ackermann peste linie Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), care a mers primul, dar nu a reușit să țină cont de creșterea târzie a marelui german.

Ca urmare a neutralizării totale efective pentru tricoul roz, Primoz Roglic (Jumbo-Visma) rămâne în fruntea cursei, iar restul primilor 10 din spatele lui este neschimbat.

Giro d'Italia 2019 Etapa 5: Noapte bună, domnule Tom, ne vedem în iulie?

Vestea cea mare a zilei a fost că câștigătorul general din 2017 și favoritul fanilor Tom Dumoulin (Team Sunweb) a abandonat cursa în primii doi kilometri.

Rănile pe care le-a suferit în etapa anterioară, în special afectarea genunchiului stâng, s-au dovedit prea dureroase pentru ca el să continue. Șansele sale în GC, cu excepția unei performanțe precum cea de anul trecut a lui Froome, păreau oricum terminate, deoarece a pierdut patru minute șchiopătând la linie în etapa a 4-a.

Find totul bine, Dumoulin va face o recuperare completă înaintea Turului Franței și va provoca controlul echipei Ineos în cea mai mare cursă de ciclism.

Coechipierul lui Dumoulin, Louis Vervaeke, a încercat să dea nori ai echipei o linie de argint intrând în fuga zilei, unde i s-au alăturat Miguel Florez (Androni Giocattoli–Sidermec), Enrico Barbin și Umberto Orsini (Bardiani-CSF), și Ivan Santaromita (Nippo Vini Fantini Faizane).

Vervaeke și-a atacat însoțitorii pentru a câștiga maximum de puncte la singura urcare clasificată a zilei (ar fi putut fi alte două mai devreme în cursul zilei) și apoi a continuat singur cu aproximativ 52 km până la linia de sosire finală.

În ciuda eforturilor lor, niciunul dintre pilotii din față nu avea voie să meargă până la linia de sosire. UAE-Team Emirates, în jachetele lor de ploaie nepotrivite, a monitorizat partea din față a pelotonului și a redus avansul singuratic al lui Veraeke la 11 secunde, cu 23,5 km până la final.

În acest moment, belgianul s-a ridicat și a știut că ziua sa terminat. O mică consolare pentru pierderea liderului echipei, dar cel puțin Team Sunweb primește puțin timp la televiziune și câteva puncte KOM.

Prima dată peste linia de sosire, când au fost luate intervalele de timp GC, a oferit pelotonului și spectatorilor o previzualizare a dreptei de sosire și a maselor de bălți și apă stătătoare. Roglic a fost al doilea în spatele unui coechipier, știind că tot ce trebuie să facă acum este să țină pedalele rotite pentru turul local, iar liderul său în cursă va fi confirmat pentru încă o zi.

Grupul din față s-a rărit instantaneu, deoarece oricine nu dorea să se implice în triatlon, sprintul părea probabil să fie așezat și a format un grupetto rar. Rar pentru că îi conținea pe toți cu orice speranță de a câștiga această cursă în general.

Turul local de 10 km a fost doar pentru trenurile sprinterilor.