Criterium du Dauphine 2018: Pascal Ackermann câștigă etapa 2 în sprint scrappy

Liderul cursei Michal Kwiatkowski s-a prăbușit puternic, dar era din nou pe bicicletă, iar victoria i-a revenit sprinterului Bora

Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) a câștigat etapa a 2-a a Criterium du Dauphine 2018 dintr-un sprint de grămadă slab și redus. Au fost câțiva cicliști în cadrul victoriei, în timp ce grupul s-a răspândit chiar peste drum și s-a îndreptat către linia de sosire, dar omul Bora a fost cel care a ieșit în frunte.

Liderul general ar fi putut fi reținut de Michal Kwiatkowski (Team Sky), care s-a prăbușit puternic, cu aproximativ 1,6 km până la final, așa că a fost în limita celor 3 km și a primit același lucru ca primii care au terminat.

Cu toate acestea, Daryl Impey (Mitchelton-Scott) a trecut linia al treilea pentru a primi un bonus de patru secunde, suficient pentru a-l muta pe tricoul galben.

Privindu-ne înapoi la etapa 2 a Criterium du Dauphine 2018

Criterium du Dauphine este de obicei văzut ca cursa de pregătire pentru Turul Franței în ceea ce privește parcursul și lista de start.

Acestea fiind spuse, cu excepția lui Vincenzo Nibali, câștigătorul Turului din 2014, chiar trebuie să stârnești ochii pentru a găsi pe cineva din peloton cu orice speranță de a deranja podiumul până la sfârșitul Grande Boucle luna viitoare.

Dacă aceasta este cursa de previzualizare, să sperăm că tot interesul și entuziasmul au fost opriți pentru evenimentul principal.

Astăzi am avut o evadare care a câștigat un avantaj peste șase minute, apoi au fost și câteva contraatacuri mai târziu.

Cei mai mulți dintre protagoniștii din mișcările ulterioare s-au luptat să lucreze împreună, așa că niciunul dintre aceste atacuri nu părea că ar putea rămâne. Oricum, timp de televiziune pentru sponsori.

A fost Bryan Coquard (Vital Concept), a cărui echipă a lăsat temporar două case cu liderul lor pentru a încerca să-l ducă la linia de sosire în siguranță și în timp, dar apoi l-a lăsat să se descurce. el însuși.

În acel grup era și Luke Rowe (Echipa Sky), dar părea suficient de confortabil pentru ca aceasta să pară o manevră de salvare a picioarelor pentru mai târziu în cursă și pentru rolul său cheie în viitorul Tur al Franței.

Rideții au progresat sub ploaie în prima parte a etapei, care s-a curățat, doar pentru a amenința din nou în ultimii 20 km.

Mitchelton-Scott, echipa câștigătorului din ziua precedentă, Impey, a preluat ritmul și a condus grupul redus înainte în urmărirea unui grup de trei călăreți care stătuseră de ceva vreme.

Dacă Impey ar putea face o altă etapă, bonusul de timp l-ar muta în fruntea generală, indiferent unde a terminat tricoul galben Kwiatkowski, dar nu a fost așa.

Echipa liderului a fost, de asemenea, într-o linie solidă în cadrul grupului, păstrând tricoul în siguranță până la pericolul final, așa cum i-am văzut în cursă după cursă în ultimele sezoane.

Nikia Stalnov (Astana), făcându-și cea mai bună impresie lui Chris Froome, cu coatele lipite în lateral, a fost ultimul din trio-ul separatist lăsat în față și nu era pregătit să se ridice și să fie depășit.

Ecartul era de 21 de secunde cu 4,9 km de parcurs, iar echipele din fruntea grupului păreau mai preocupate una de ceal altă decât de evadat.

Bora-Hansgrohe a venit alături de Mitchelton-Scott și o oarecare urgență a revenit în urmărire. Până acum, alte echipe își formau trenurile, dar cu un impact limitat asupra avantajului lui Stalnov.

Cu 2,5 km până la final, liderul singuratic a început să se uite peste umăr și i-ar fi avut pe urmăritori la vedere, deoarece avansul lui a fost redus la 13 secunde cu 2 km până la linie.

Deplasându-ne atenția din partea din față a grupului, l-am zărit pe Kwiatkowski îmbrăcat în galben, întins pe pământ, ținându-l de umăr, după un accident la un sens giratoriu.

Din fericire, a fost văzut mai târziu călare până la sosire și ar trebui să poată continua cursa.