Turul Franței 2019: Caleb Ewan câștigă a doua etapă după ce i-a depășit pe rivalii de sprint în etapa a 16-a

Diminutiv australian prea rapid pentru Viviani, Groenewegen, Sagan la sfârșitul etapei 16 din Nimes

Caleb Ewan (Lotto Soudal) a devansat-o pe Elia Viviani (Deceuninck-QuickStep) pentru a câștiga Etapa 16 a Turului Franței 2019, o buclă de 162 km cu începere și sfârșit la Nimes.

Ewan a venit de la un drum lung pentru a-și revizui aproape toți rivalii săi de sprint în ultimii 300 m pentru a câștiga a doua etapă a cursei. Viviani a terminat pe locul al doilea, înaintea lui Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) și Peter Sagan (Bora-Hansgrohe).

A doua zi de odihnă nu a părut niciodată altceva decât o bătălie între sprinteri, oamenii din GC și locotenenții lor fericiți să se ascundă în peloton și să-și păstreze puterea pentru etapele mai grele care vor urma mai târziu în săptămână.

Julian Alaphillipe (Deceuninck-QuickStep) își păstrează avansul general de 1 min 35 de secunde față de Geraint Thomas (Team Ineos), restul primilor 10 rămânând, de asemenea, neschimbat.

Cum s-a desfășurat

După o a doua zi de odihnă bine meritată, cei 163 de cicliști rămași din Turul Franței 2019 s-au întors din nou în șa, cu doar șase etape rămase înainte de actul final al cursei de pe Champs Elysees de duminică.

Cu un trio de etape alpine care așteaptă mai târziu în cursul săptămânii, plus o etapă de munte medie potențial dificilă mâine, bucla plată de 177 km de astăzi în jurul Nimesului a oferit sprinterilor o șansă de a câștiga o victorie sau, poate, o șansă potrivită. fuga ar trebui să se alinieze stelele.

Pentru toți ceilalți, căldura apăsătoare și potențialul de despicare cauzat de un vânt în creștere constantă au prezentat cele mai mari provocări probabile.

Mesajul a fost destul de relaxat încă de la început, iar pauza principală a zilei s-a reunit rapid, cu un grup de cinci care și-au șters brațul în căutarea unei victorii de etapă: Alexis Gougeard (AG2R), Lukas Wisniowski (CCC), Stephane Rossetto (Cofidis), Paul Ourselin (Total Energie) și Lars Bak (Dimension Data).

Pasat de Jumbo-Visma și Lotto Soudal, totuși, grupul a ținut cvintetul în lesă scurtă, fără a permite niciodată ca liderul să se extindă cu mult peste două minute.

După o oră de călărie, a fost o mică sperietură pentru liderul echipei Ineos, Geraint Thomas, când a pierdut controlul printr-o curbă din dreapta și a lovit puntea. Totuși, nu călătorea cu viteză și, în afară de câteva zgârieturi noi la piciorul stâng și la cotul său, a reușit să continue neafectat și a fost repezit rapid înapoi în peloton de câțiva colegi de echipă Ineos.

Cei cinci din față au continuat să lupte cu joc, dar decalajul a fost gestionat cu experiență de cei din spate, iar mișcarea nu a părut niciodată să aibă cea mai mică șansă de a rămâne liber.

De atunci a fost doar o chestiune de a gestiona decalajul și de a trece prin mișcări până când a fost momentul potrivit pentru ca captura să fie făcută. Într-adevăr, singura acțiune de notă a venit cu 25 km până la final, când, din păcate, Jacob Fuglsang de la Astana, care a început ziua pe locul 9 la general, a abandonat cursa în urma unui accident.

Captura a fost în cele din urmă făcută cu mai puțin de 3 km până la parcurs, lăsând echipelor de sprinteri suficient timp pentru a-și pune trenurile la loc pentru cursa nebună până la sosire.