Urmăriți performanța atotcuceritoare a lui Chloé Dygert pe Strava

Cuprins:

Suficient pentru a termina cu un minut și jumătate înaintea starului olandez Anna van der Breggen, ar putea acum să se dubleze în cursa rutieră?

Marți, pilotul american Chloé Dygert a făcut o cursă dominantă pentru a câștiga în proba individuală feminină la Campionatul Mondial. Terminând traseul de 32 de kilometri de la Ripon la Harrogate în 42:11, acest lucru a fost suficient pentru a termina cu 1:32 înaintea Anna van der Breggen și cu 1:52 înaintea Annemiek van Vleuten.

Un rezultat surprinzător, Dygert, în vârstă de 22 de ani, este cunoscut în principal ca un călăreț pe pistă, care a câștigat cinci medalii de aur la Campionatele Mondiale de ciclism pe pistă UCI și o medalie de argint la Jocurile Olimpice. Cu toate acestea, ea a reușit cumva să-i lase pe doi dintre cei mai dominanti cicliști din ultimii ani în urmă cu o marjă de netrecut.

După victoria ei, și-a încărcat cursa pe Strava. Împreună cu o creștere a QOM-urilor aproape continue, arată că ea a menținut o medie super-rapidă de 41,6 km/h pe parcursul cursului. Totuși, ceea ce nu veți găsi incluse sunt date de putere.

Imagine
Imagine

„A fost foarte surprinzător”, a spus Dygert după victorie. „Cred că cel mai mare avantaj al meu a fost că nu am mers cu un contor de putere.

'La începutul acestui an, am făcut o cursă și a fost momentul în care am început să-mi recuperez forțele [în urma unei accidentări] și îmi amintesc că m-am uitat în jos la contorul de putere și m-am gândit „Ies prea tare, trebuie să o dezactivați".

„Așadar, că nu am un contor de putere, nu mă uit la acele numere și mi-am spus să o retrag, a fost doar un fel de benzină plină de la început.”

Luând-o victorie în condiții înspăimântătoare, care au împiedicat startul cursei, originara de la Washington nu a fost preocupată de condițiile care i-au prins pe alți mai mulți cicliști.

„Sunt obișnuit să călăresc în ploaie și știam că toți ceilalți aveau să fie speriați, așa că am încercat să profit la maxim.”

Este o plimbare care i-a câștigat mulți fani noi. În ciuda concentrării pe pistă și a viitoarelor jocuri de la Tokyo, Dygert a obținut, de asemenea, performanțe puternice în cursele pe etape din SUA.

Având suficient timp pentru a se recupera înainte de cursa rutieră de sâmbătă, ar putea ea să ofere și o supărare acolo? Capabilă să treacă peste dealuri și cu viteza unui urmăritor de piste, va părea la minimum să joace un rol ca parte a puternicei echipe americane de șapte femei.