Turul Franței 2017 Etapa 18: Barguil triumfă pe Izoard, Froome se pregătește să câștige al patrulea Tur

Romain Bardet și AG2R au încercat totul, dar Froome a făcut față provocării de a păstra tricoul galben

Franța Warren Barguil (Team Sunweb) a câștigat o etapă captivantă a 18-a din Turul Franței 2017 pe vârful Col d'Izoard, ținând doar bătălia pentru tricoul galben pentru a obține o victorie celebră, în timp ce Team Chris Froome de la Sky a reușit să termine toate provocările pentru a termina pe locul al patrulea și cu siguranță și-a pecetluit a patra victorie în Turul Franței.

Romain Bardet de la AG2R La Mondiale a încercat tot ce a putut pentru a-i lăsa pe Froome și Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac), dar trio-ul a terminat împreună, singura consolare a lui Bardet fiind un bonus de patru secunde care l-a readus pe locul doi la general. înaintea lui Uran, dar încă la 23 de secunde în spatele lui Froome, cu doar trei etape de la final.

Darwin Atapuma a terminat pe locul al doilea, singurul supraviețuitor dintr-un grup mare separatist care a dispărut devreme.

Într-adevăr, pentru o lungă perioadă de timp, Etapa 18 a fost o cursă în două părți, condusă de o evadare masivă de peste 50 de cicliști și urmată de un peloton bine organizat de Team Sky.

Dar odată ce am ajuns în prima categorie Col de Vars, în cele din urmă, cursa a început să se aprindă și s-a destramat complet pe Izoard, ultimul mare munte al Turului Franței 2017.

Această cursă fascinantă a fost întotdeauna probabil să se reducă la o confruntare pe Izoard – prima etapă din doar patru finalizări la vârf din Turul din acest an.

De zile întregi, echipa AG2R a lui Bardet a părut amenințătoare, iar conducerea lor puternică în față a fost inițial dezamăgită principalul grup de favoriți, înainte ca Team Sky să-și afirme autoritatea în serviciul liderului cursei.

Barguil a fost singurul care a reușit să stea departe și a curățat constant rămășițele din pauza devreme pentru a obține o victorie potrivită cu tricoul cu buline pe umeri.

Cum s-a desfășurat etapa 18

Plotonul a ieșit din Briancon în soarele prânzului, cu 178 km de mers pentru a negocia în etapa 18, dar de fapt doar ultimii 14,1 km au contat – urcarea pe Col d’Izoard.

Până la vârf, am ști dacă nu cine va câștiga Turul Franței 2017, cel puțin selecția finală a concurenților la GC și ce ar trebui să facă ei în cronometrul de sâmbătă de la Marsilia.

Bătălia pentru tricoul galben a fost singura afacere reală de remarcat al zilei. Barguil părea în siguranță în tricoul cu buline, iar Michael Matthews (Team Sunweb) era acum aproape sigur că va câștiga un tricou verde pe care probabil l-ar fi luat oricum de la Marcel Kittel (Quick-Step Floors), înainte ca abandonul germanului de ieri să rezolve problema. contează definitiv.

Cu o singură problemă reală de decis și apoi numai la finalul etapei, poate nu a fost surprinzător faptul că o evadă mare a urcat rapid pe drum odată ce steagul a căzut.

De fapt, a fost mai degrabă ca un peloton de avans, cu peste 50 de cicliști uneori în fruntea cursei și toate echipele, cu excepția a trei, reprezentate.

Team Sky, fără a fi surprinzător, a fost unul dintre ei. Distribuția completă de susținere a lui Froome a ocupat locul în fața pelotonului principal, controlând ritmul și lăsând constant un decalaj de mai mult de șase minute pentru călăreții din față.

Prima urcare a zilei, numita fantastic Cote de Demouiselles Coiffées, a venit pe 60 km – 3,9 km blând la 5,2%, suficient pentru o a treia categorie de facturare, dar o simplă denivelare pe drum în comparație cu Izoard de la sfârșitul zilei.

Thomas de Gendt de la Lotto Soudal a câștigat cele cinci puncte oferite, urmat de perechea franceză Nicolas Edet și Lilian Calmejane.

În timp ce etapa se îndrepta spre sprintul intermediar pe 91,5 km, un grup mic dispărut în față, inclusiv Ben Swift, de la UAE Team Emirates, a fost reîntors, lăsând 54 de cicliști cu un avans de aproape opt minute peste câmp principal.

Sonny Colbrelli a luat sprintul de la De Gendt și Deon Smith, apoi a revenit la status quo.

În momentul în care cele două urcări principale ale zilei au început să fie mari, în cele din urmă alți călăreți au început să se amestece cu Team Sky din peloton, iar decalajul a început încet să se reducă.

În față, între timp, pauza principală a început să se fragmenteze, greutatea totală a numerelor evident prea mare pentru a fi susținută.

Apoi a fost pe Col de Vars de 2109 m, o urcare de prima categorie cu 9,3 km lungime și 7,5% în pantă medie, deși în niciun caz abruptă în mod constant.

Cursa a fost perfect pregătită. Cei din față aveau încă 7 minute de distanță, cu toate motivele să creadă că victoria de etapă era în curs, în timp ce Team Sky a condus grupul din spate într-un ritm relativ modest, aproape îndrăznind pe cineva să încerce ceva.

Romain Sicard (Direct Energie) și Alexey Lutsenko (Astana) s-au îndepărtat din grupul din față și li s-au alăturat Tony Gallopin (Lotto Soudal) și Darwin Atapuma (BMC Racing), iar Luțenko a luat punctele peste vârf. al urcării, garantând astfel că Barguil va câștiga tricoul cu buline, cu condiția să ajungă la final duminică.

În acest moment, Team Sky stabilise ritmul în peloton pentru aproape întreaga etapă, dar pe măsură ce grupul se apropia chiar de vârful Col de Vars, Bardet și-a trimis colegii de echipă AG2R La Mondiale în față și a ridicat ritmul, simțindu-se clar puternic și asigurându-se că rivalii săi știu asta.

În valea în urma coborârii de pe Col de Vars, din nou a avut loc o regrupare în față, apoi la baza Izoardului din nou a început să se destrame.

Lutsenko a mers pe cont propriu, iar odată pe Izoard propriu-zis, Atapuma a pornit în urmărire, în timp ce greii din grupul principal de favoriți continuau să se urmărească pe măsură ce kilometrii treceau, AG2R stabilind un ritm ridicat care a redus rapid diferența în fruntea cursei la mai puțin de 3 minute.

Cu 6 km până la final, Barguil a făcut o mișcare, simțind că victoria etapei era în curs, în timp ce în spatele lui Aru a fost primul dintre marile nume care a spart, pierzând pentru scurt timp contactul și ținându-se abia când AG2R a ușurat ușor ritmul.

Dar nu a trecut mult timp până când Aru a plecat din nou în spate, deoarece de data aceasta Team Sky și Michal Kwiatkowski, aparent rezistent la glonț, au întors șuruburile.

Apoi Sky și-a jucat următoarea carte, cea a lui Mikel Landa, el însuși o amenințare suficient de mare pentru jucătorii GC, încât nu l-au putut lăsa să plece. Cu 3 km până la parcurs, Froome îi avea în jurul său pe Bardet, Contador, Nairo Quintana, Louis Meintjes, Simon Yates și Uran.

A urmat inevitabila mișcare a lui Bardet, punând totul pe linie cu un atac aprig la care doar Froome și Uran au putut răspunde.

Apoi Froome s-a împușcat într-un atac tipic cu cadență mare, fără a părăsi șa. Inițial, părea că Froome era în senin, dar Uran și Bardet și-au făcut gheare înapoi, toți trei s-au apropiat rapid de Landa.

În ultimul kilometru, cvartetul era cu abia 30 de secunde în spatele lui Barguil, care îl prinsese și apoi îl lăsase pe Atapuma și se scurgea cu linia de sosire aproape la vedere.

Bardet l-a atacat apoi pe Froome din nou, dar nu a putut să prindă tricoul cu buline, care s-a dovedit a fi adevăratul rege al munților la cel mai mare final montan al cursei.

Turul Franței 2017: Etapa 18, Briançon - Izoard (179,5 km), rezultat