Concursurile de tricouri se vor schimba?

Cuprins:

O competiție de al doilea nivel ne-a refuzat entuziasmul atât de necesar în Turul Franței

Pentru tot hype-ul unei confruntări uriașe din partea celor „patru mari”, Turul Franței GC 2015 a fost destul de pus la culcare la primul final de vârf. Chris Froome a atacat și i-a lăsat pe toți ceilalți să se lupte pentru locurile rămase de pe podium, dar să uităm de tricoul galben pentru un minut. În schimb, să ne concentrăm asupra celorl alte trei competiții de tricouri: buline, verde și alb.

Tricul verde

Peter Sagan în tricoul verde

Peter Sagan a câștigat acum patru tricouri verzi la s alt, ceea ce este o performanță extraordinară, mai ales având în vedere că ASO a schimbat regulile pentru a încerca să-l oprească. Acestea fiind spuse, este imposibil să privim dincolo de faptul că a parcurs 53 de etape fără o singură victorie. Andre Greipel a câștigat patru etape la Turul din acest an, dintre care una a fost parcursă cu 68 km/h, dar nici măcar nu s-a uitat.

Este ușor de uitat că Erik Zabel a câștigat șase tricouri verzi (1996 – 2001) și nu a câștigat nicio etapă în două dintre acele victorii. Puterea lui Zabel nu a fost în sprintul său, ci în abilitatea lui de a urca și de a sta cu grămada. Zabel și Sagan sunt similari în această privință - mai degrabă rouleurs decât sprinteri.

Deci mai trebuie schimbată regula? Probabil ca nu. Anul acesta, sprinterii au avut o singură etapă odată ce Turul a ajuns în munți, așa că a fost destul de evident că Sagan va revendica tricoul încă o dată. Anul viitor, dacă mai sunt câteva etape de sprint plat, s-ar putea să-l vedem pe Greipel făcându-l de rușine pe Sagan – deși ieri s-a făcut de rușine destul de bine…

Tricoul cu buline

Nairo Quintana îl atacă pe Chris Froome în urcarea către Pra Loup

În afară de un pic de emoție când Daniel Teklehaimanot a luat devreme tricoul cu buline, competiția alpiniștilor nu a părut niciodată să înceapă. A fost puțin dezamăgitor și, uneori, competiția nu a reușit să se distingă de bătălia principală GC, care a fost evidențiată de faptul că Chris Froome a câștigat-o în procesul de câștigare a tricoului galben.

Deci are nevoie de o schimbare? Poate. Turul din acest an a fost deosebit de muntos și, fără prea multe încercări cu cronometru, singurul loc în care bătălia GC ar putea avea loc cu adevărat a fost în munți, ceea ce face inevitabil ca eventualul câștigător să ia și bulinele. Poate că eliminarea punctelor duble pentru un final de vârf de munte ar echilibra lucrurile și ar împiedica încărcarea finală de 5 km GC să absoarbă toate punctele.

Tricoul alb

Odată ce Turul a ajuns în munți, atunci a existat cu adevărat un singur câștigător al tricoului alb și acesta avea să fie întotdeauna Nairo Quintana. Concurenții la tricoul galben sunt din ce în ce mai tineri, iar Quintana a concurat la capătul ascuțit de la 22 de ani, deși acesta este ultimul an în care va fi eligibil pentru tricoul alb.

Merită schimbat? Este greu de văzut cum ar putea fi schimbat, în afară de faptul că acceptăm că concurenții la Tur sunt mai tineri și scad limita de vârstă. Poate că s-ar putea schimba cu noii călăreți, deci cei în primii doi ani ca profesioniști, mai degrabă decât doar cicliști sub 25 de ani.