Tom Pidcock a câștigat aurul la cursa olimpică de ciclism montan

Tânărul de 21 de ani ia primul aur pentru bicicletele de munte al echipei GB, când Mathieu van der Poel se prăbușește

Tom Pidcock a câștigat prima medalie de aur de ciclism a echipei GB la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 la proba de ciclism de munte cross-country masculin.

The Yorkshireman l-a învins pe elvețianul Mathias Flückiger, deoarece favoritul înainte de cursă Mathieu van der Poel a fost forțat să abandoneze după o accidentare grea în turul de deschidere. Campionul în curs Nino Schurter a reușit să se descurce doar pe locul al patrulea, iar spaniolul David Valero a luat bronzul.

Victoria lui Pidcock îl face să devină primul ciclist britanic care a câștigat o medalie la disciplina ciclism montan de la introducerea sa la Jocurile de la Atlanta din 1996.

Tânărul de 21 de ani a câștigat în cele din urmă aurul cu relativă ușurință învingându-l pe Flückiger cu 20 de secunde pe traseul tehnic de mountain bike Izu. Pidcock a reușit să se îndepărteze singur cu două ture de la final după ce s-a dovedit prea puternic pe diferitele urcări abrupte ale traseului de 4 km. Presiunea aplicată de Pidcock l-a văzut pe Flückiger să-și pună piciorul în jos, cu două ture rămase, aproape asigurând aurul pentru Marea Britanie.

Cu suficient timp pentru a sărbători, Pidcock a reușit să prindă un steag britanic în timp ce naviga pe linia de sosire.

Pidcock a avut, de asemenea, noroc în timpul cursei, deoarece a evitat accidentarea spectaculoasă a lui Van der Poel la începutul cursei. Van der Poel a continuat lupta, dar în cele din urmă a abandonat, cu două ture rămase, deoarece rănile sale și-au făcut plăcere.

Grenadierul Ineos și-a numit succesul olimpic „ireal” după ce a declarat că nu a avut o cursă bună de când și-a rupt clavicula într-un accident la începutul lunii iunie.