Turul Franței 2019: Egan Bernal devine primul columbian care a câștigat tricoul galben; Ewan trece în etapa finală

Bernal face istorie columbiană, deoarece Ewan câștigă impresionant pe Champs-Elysees

Egan Bernal (Echipa Ineos) a trecut în siguranță linia de sosire Champs-Elysees pentru a face istorie și a deveni primul columbian care a câștigat Turul Franței, în timp ce Caleb Ewan (Lotto-Soudal) a finalizat un hat-trick de victorii de etapă în Paris.

Tânărul în vârstă de 22 de ani și-a asigurat primul tricou galben pentru America de Sud, după o prezentare dominantă într-un Alpi afectați de vreme, care l-a văzut smulgând conducerea cursei lui Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) în etapa 19 înainte de a-l ghida. până la capăt.

Bernal s-a situat pe podiumul final al cursei, alături de coechipierul echipei Ineos și campionul în curs, Geraint Thomas, și Steven Kruiswijk de la Jumbo-Visma, care au ocupat locul al doilea și, respectiv, al treilea.

În ceea ce privește etapa finală de pe Champs-Elysees, Ewan a lansat un sprint incredibil într-o finală dezordonată, învingându-l pe Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) și Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) la victorie.

Australianul a redus un decalaj considerabil în ultimii 100 de metri față de Bonifazio pentru a câștiga prima victorie pe Champs-Elysees în turneul Franței de debut al tânărului de 25 de ani.

Menaj înainte de Paris

Cu ultima zi a Turului Franței fiind în mare parte procesională, un raport al cursei despre cum s-a desfășurat cursa, lovitură cu lovitură, ar fi în mare parte destul de inutil. În schimb, iată o detaliere a cine a câștigat ce în ultimele trei săptămâni.

Egan Bernal devine primul columbian care a câștigat Turul Franței. O chestiune de când, mai degrabă decât dacă, îi uzurpează pe oameni ca Nairo Quintana și Rigoberto Uran, ambii care au terminat pe locul doi la cursă, pentru a fi primul câștigător dintr-o națiune cu adevărat obsedată de ciclism.

Devine, de asemenea, cel mai tânăr câștigător al Turului dintr-un secol la 22 de ani și 195 de zile. Doar Henri Cornet (1904) și Francois Faber (1909) au fost mai tineri decât Bernal la victorie. 22 de ani, lasă-l să intre.

Înseamnă, de asemenea, că Bernal se alătură lui Laurent Fignon, Jan Ullrich, Alberto Contador și Andy Schleck pentru a părăsi Turul atât cu tricoul galben al câștigătorului general, cât și cu tricoul alb al celui mai bun tânăr sub 25 de ani.

Semnalează, de asemenea, a șaptea victorie în opt ani pentru Team Ineos (născută Sky) la Tur. Al patrulea câștigător diferit și primul lor învingător non-britanic.

Thomas schimbă primul cu al doilea în timp ce finalizează încă un tur 1-2 pentru echipa Ineos. Kruijswijk completează podiumul, terminând pe locul al treilea în ceea ce a fost o performanță impresionantă, sub radarul olandezului.

Tricoul verde a fost întotdeauna o concluzie dinainte, deoarece Peter Sagan de la Bora-Hansgrohe a luat un tricou al șaptelea puncte în opt ani. A luat tricoul în etapa 3 și nu a părut niciodată să-l piardă până la Paris.

Romain Bardet a recuperat o înclinație dezamăgitoare la Clasificarea Generală luând tricoul munților cu buline după o săptămână finală agresivă în Alpi.

După o abordare a curselor care ar fi putut trece pentru un sitcom de la Channel 4 târziu, Movistar și-a asigurat încă o clasificare pentru echipe. Își urmărește propriii călăreți, în ciuda faptului că a făcut incursiuni uriașe în GC, ghidând trei cicliști în top 10 fără să deranjeze galbenul. Nu schimbați niciodată, Movistar.

Jumbo-Visma și Mitchelton-Scott și Lotto-Soudal au câștigat toate patru etape, Deceuninck-Quickstep a luat trei, Bahrain-Merida a luat două, iar Movistar, Groupama-FDJ și Bora-Hansgrohe au luat unul.

În cele din urmă, dreptatea a învins, Alaphilippe i s-a oferit șansa de a urca pe podium la Paris.

Alaphilippe a fost pilotul Turului 2019, campioana poporului. Călărețul care a aprins hârtia tactilă în etapa 3 în Epernay și nu a încetat să ardă până la etapa 19 către Tignes.

Tânărul de 27 de ani din inima Franței a inspirat o națiune să creadă că poate câștiga din nou tricoul galben, să iubească din nou ciclismul.

Pentru asta, Alaphilippe ia acasă două victorii de etapă și premiul drept cel mai agresiv călăreț al pilotului și șansa de a urca pe podium pe Champs-Elysees pentru a primi o ultimă urale a Turului din acest an.