Tom Pidcock a câștigat în mod emfatic titlul național de elită de ciclocros

Cuprins:

Pidcock domină titlurile masculine, în timp ce Brammeier ia înapoi tricoul pentru femei

Tom Pidcock a dominat Campionatele Naționale de Ciclocross Britanic în weekend pentru a-și asigura nu numai titlul Under 23, ci și un tricou de Elită. În proba feminină, Nikki Brammier (Mudiiita) s-a dovedit cea mai puternică pentru al patrulea titlu național de seniori la Kent Cyclopark duminica aceasta.

Pidcock, care concurează pentru auto-intitulat TP Racing, s-a dovedit a fi o clasă aparte în cursa masculină, luând conducerea din turul doi înainte de a câștiga în cele din urmă solo, cu un minut întreg în fața vicecampionului Ben Turner (Corendon Circus).

Al treilea a căzut în fața lui Thomas Mein (Tarteletto-Isorex), deoarece Ian Field a ratat un loc pe podium pentru prima dată din 2011.

Așa a fost ritmul lui Pidcock pe tot parcursul orei de cursă, doar 12 cicliști au reușit să termine. Cu mult înaintea concurenților săi, Pidcock a trecut linia în poziția de superom înainte de a spune British Cycling că este acum pe deplin concentrat să câștige titlul mondial Under 23.

„Campioanele naționale sunt întotdeauna unul dintre obiectivele sezonului meu și este plăcut să știu că am tricoul de elită pe care să îl port la fiecare cursă pe care o voi face sezonul viitor”, a spus Pidcock.

„Campioanele mondiale (2-3 februarie) și cele două cupe mondiale din următoarele două weekenduri sunt obiectivele principale acum.”

Evenimentul feminin de la începutul zilei a fost o cursă cu doi cai între eventuala câștigătoare Brammeier și Under 23 Anna Kay, până când aceasta din urmă a suferit un accident mecanic în penultimul tur, permițându-i lui Brammeier o cursă curată spre victorie. Kay a reușit să mențină locul doi și să-și asigure titlul Under 23 înaintea campioanei de elită Helen Wyman.

„Sunt atât de fericit – îmi doream foarte mult asta. Anul trecut am pierdut în fața Helen după o cursă foarte bună, iar astăzi a fost o luptă foarte grea cu Anna”, a declarat Brammeier pentru British Cycling.

„Atacam când a primit mecanica, așa că a fost un gunoi pentru ea, dar a fost atât de puternică astăzi – este bine să văd cum arată viitorul.”

La începutul zilei, campioana mondială Ben Tulett a câștigat o victorie impresionantă la juniori masculin în fața câștigătorului de juniori Paris-Roubaix, Lewis Askey, în timp ce Harriet Harnden și-a apărat titlul de juniori feminin.

Sâmbătă, un nume familiar a luat titlul feminin Under 16, deoarece Zoe Backstedt, fiica câștigătorului Paris-Roubaix, Magnus, a câștigat.