Rohan Dennis a câștigat titlul australian de cronometru la debutul echipei Ineos

Luke Dubridge de la Mithelton-Scott apără titlul într-un mod impresionant

Rohan Dennis și-a început cariera Team Ineos terminând pe locul al doilea în spatele lui Mitchelton-Scott, Luke Durbridge, la Campionatele Naționale de cronometru din Australia de la Ballarat, Victoria.

Campionul Mondial a fost promovat la titlu pentru al doilea an consecutiv de Durbridge, care a parcurs traseul de 37,5 km într-un timp de 46 de minute și 19 secunde.

Durbridge a reușit să găsească 18 secunde pe Dennis de-a lungul cursului, luând al patrulea titlu național de cronometru din carieră.

Aceasta a venit după o cursă strânsă pe un traseu care i-a văzut pe cei doi cicliști despărțiți de doar trei zecimi de secundă la verificarea la jumătatea timpului. Durbridge, totuși, a reușit să treacă o treaptă de viteză în etapele finale pentru a trece în cele din urmă linia cu o victorie emfatică.

Noul semnatar al Jumbo-Visma, Chris Harper, a completat podiumul, deși într-un timp de 1 minut și 52 de secunde în distanță de Durbridge, pentru a finaliza un top trei din toate turele mondiale.

La concursul feminin, Sarah Gigante, în vârstă de 19 ani, de la Tibco-SVB, a reușit să obțină o victorie impresionantă la categoriile elită și sub 23 de ani, pentru a le învinge pe pilotele WorldTour Grace Brown și Amanda Spratt la un prim titlu de elită.

Gigante l-a învins pe Brown cu nouă secunde pe traseul rulant de 28,6 km, cu Emily Herfoss rotunjind podiumul cu doar o secundă pe Brown. Spratt, medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale, a terminat cu încă 31 de secunde.

Aceste rezultate ale probei contra cronometru sunt prima degustare a știrilor importante despre curse de la începutul Anului Nou. Urmează cursele de etape Tour Down Under pentru femei și bărbați care vor avea loc în Adelaide, începând cu 16 și, respectiv, 21 ianuarie.

Cu toate acestea, desfășurarea acelor curse a fost pusă sub semnul întrebării de anumite părți ale comunității ciclismului, având în vedere criza actuală a incendiilor care afectează o mare parte din Australia.

De la începutul lunii septembrie, incendiile au luat viețile a 25 de oameni și sute de milioane de animale, distrugând 2.000 de case în acest proces.