Ben Hermans obține o victorie remarcabilă la Turul Omanului

Ben Hermans de la BMC pecetluiește victoria generală, în timp ce Alexander Kristoff face trei din trei la sprinturi

Ben Hermans, belgianul în vârstă de 30 de ani care călătorește pentru BMC, a obținut un rezultat oarecum revoluționar în weekend, în timp ce a încheiat clasamentul general la Turul Omanului.

Hermans a câștigat etapa a doua, prima luptă decisivă GC, într-un sprint în urcare a unui om puternic și a luat tricoul de lider în acest proces. Dar a fost etapa a cincea, un final de vârf pe Green Mountain, că Hermans și-a ștampilat dreptul de a câștiga, învingând specialiști în alpinism precum Fabio Aru (Astana) și Rui Costa (UAE Abu Dhabi) pe locul doi, respectiv al treilea.

Hermans este un fost câștigător al Brabantse Pijl în 2015 și o etapă a Turului Austriei în același an, dar nu a obținut niciodată succese împotriva tipului de competiție cu care s-a confruntat în Oman.

Când cursa a lovit urcușul de 5,7 km, care are o medie de 10%, rămășițele evadei erau încă clare, dar nu a durat mult până când ele au fost reabsorbite de primii peloton. Merhawi Kudus (Dimension Data) s-a desprins, dar Hermans a făcut o punte și mai târziu l-a lăsat jos, cu Aru, Costa și alții câțiva agățați în spate, prinzându-l pe Kudus, dar incapabil să retragă la egalitate cu belgianul. Imagini video îl arată pe Hermans prăbușindu-se de pe bicicletă odată peste linie, dar cursa era a lui.

Etapa finală a fost câștigată de Alexander Kristoff, devenind trei victorii din trei de către norvegian în etapele de sprint. A fost suficient pentru el să sigileze tricoul cu puncte în fața lui Hermans, în timp ce Kudus a luat competiția tânărului călăreț în fața coechipierului său Dimension Data Lachlan Morton.

Calendarul începutului sezonului din Orientul Mijlociu se termină cu Turul Abu Dhabi, care, ca cursă World Tour și cu o etapă decisivă, va atrage câteva nume mari. Începe pe 23 februarie.