La Flèche Wallonne Féminine: Van der Breggen ajunge trei la rând

Cuprins:

Anna van der Breggen ajunge la o victorie solo pe Mur de Huy

Imagine: Boels-Dolmans

Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) a câștigat La Flèche Wallonne Féminine după un atac solo târziu. Coechipierul ei britanic Lizzie Deignan termină pe locul al doilea, în timp ce Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling) a completat podiumul.

După ce a câștigat atât edițiile din 2015, cât și cele din 2016 ale cursei, victoria lui Van der Breggen marchează al treilea titlu Fleche Wallonne la rând pentru olandeză; o ispravă realizată anterior doar de Marianne Vos.

„A câștiga aici pentru a treia oară la rând este cu adevărat incredibil”, a spus Van der Breggen după cursă. „Am avut un plan, cu echipa, și a funcționat la perfecțiune. În mod evident am fost favorit anul acesta și așa că a trebuit să schimb tactica pentru a-mi surprinde adversarii și a ataca mai devreme decât în anii precedenți. Dar a fost și mai greu și a trebuit să trag din rezerve pentru a câștiga. Sunt într-o formă bună și am o echipă incredibilă, așa că cred că avem șanse mari în această duminică la Liège-Bastogne-Liège.'

După ce evadarea devreme a zilei a fost revoltată în timp ce pelotonul a abordat pentru prima dată infama urcare pe Mur de Huy, finala cursei a fost luminată printr-o serie de atacuri dramatice.

Marie Vilmann (Cervelo-Bigla) și Tetiana Riabchenko (Lensworld-Kuota) au fost primele contraatacuri, iar în ultimii 20 de km, duoul a scos un avans de peste 40 de secunde.

Între timp, ritmul a crescut în urmă, iar nume precum Pauline Ferrand-Prevot și Megan Guarnier au fost eliminate din peloton.

A fost nevoie de un atac al lui Niewiadoma pe Coasta de Cherave pentru a intra în contact cu liderii, iar după ce Deignan și Van der Breggen au urmat, nu a durat mult până când trio-ul nou sosit să se desprindă singur pentru a concura câștigul.

Totuși, în loc să aștepte pantele abrupte ale Mur de Huy, Van der Breggen și-a atacat însoțitorii în cursa de urcare, terminând singură cu 16 secunde înaintea lui Deignan, care sărise departe de Niewiadoma în urcare..

Coryn Rivera de la Team Sunweb a terminat pe locul 7 și își păstrează poziția de lider al Women's World Tour.