Riderul Lotto-Soudal Bjorg Lambrecht a murit în urma accidentului de la Turul Poloniei

Călărețul belgian în vârstă de 22 de ani a fost resuscitat și transportat cu avionul la spital, dar din păcate a murit

Bjorg Lambrecht, pilotul belgian Lotto Soudal în vârstă de 22 de ani, a murit în urma unui accident la Turul Poloniei, a confirmat echipa sa.

Lambrecht s-a prăbușit în etapa a 3-a a Turului Poloniei între Chorzów și Zabre, cu rapoarte care sugerează că a lovit un obiect de beton, posibil un canal de scurgere sau o coloană, la aproximativ 100 km de la sosire.

În urma accidentului, a fost resuscitat și transportat cu avionul la spital unde a fost tratat, dar a murit mai târziu.

Echipa sa, Lotto-Soudal, a trimis un mesaj de condoleanțe la ora 18:00 BST, descriind incidentul drept „cea mai mare tragedie posibilă”.

Tânărul belgian a arătat o promisiune incredibilă în ultimele sezoane, terminând pe locul al doilea la Campionatele Mondiale Rutiere Under-23. De asemenea, a câștigat clasamentul de tineret la Criterium du Dauphiné anul acesta.

Moartea lui a fost întâmpinată cu tristețe și mesaje de condoleanțe în întreaga lume a ciclismului profesionist.