Moscon dezvăluie o creștere în greutate de 10 kg la Turul Franței, după un sezon dificil

Rider italian s-a luptat după „supraantrenament” în extrasezon

Gianni Moscon susține că a îngrășat 10 kg în timpul Turului Franței într-un sezon despre care crede că a fost afectat de „supraantrenament”. Într-un interviu pentru ziarul italian Gazzetta dello Sport, pilotul Team Ineos a explicat cum a trebuit să se reseteze după un tur dificil.

Deși în cele din urmă Moscon a făcut parte din echipa câștigătoare datorită faptelor lui Egan Bernal, el a fost în mare parte anonim pe tot parcursul cursei, lipsit de impactul sezoanelor anterioare și, de asemenea, luptându-se cu creșterea semnificativă în greutate în timpul cursei.

'M-am cântărit când am ajuns acasă [din Tur] și aveam aproape 80 de kilograme, în timp ce am început cursa pe la 70. Încă cel puțin opt kilograme. Nu m-am recunoscut, a spus Moscon.

Această creștere surpriză în greutate a venit după un început de sezon dezamăgitor pentru italian. Moscon a participat la un program complet al Clasicilor de primăvară, dar a avut performanțe slabe - locul 42 la Turul Flandrei fiind cel mai bun rezultat al său.

A fost o surpriză pentru fostul clasat în top 10 Paris-Roubaix, având în vedere că a încheiat sezonul 2018 cu victorie la Turul Guangxi și victorii la Giro della Toscana și Coppa Agostoni.

Moscon a dat peste acest început slab de sezon unui regim care l-a văzut pur și simplu călărind prea mult.

'Iarna am lucrat ca niciodată. Ore și ore pe bicicletă și muncă specifică. Apoi, în Columbia, la începutul acestui an, ore și ore, m-am întors un cadavru”, a spus Moscon.

„Nu m-am putut recupera pentru că nu am putut scăpa de 10 zile de bicicletă. Corpul meu era epuizat. La Tur am obosit chiar înainte de a începe.'

Un an slab a fost ușor rectificat săptămâna trecută, când Moscon a terminat pe locul patru la Campionatele Mondiale din Yorkshire.

A mers neobosit în slujba compatriotului Matteo Trentin pentru a-l ajuta pe sprinter la victorie, dar Trentin a reușit în cele din urmă doar al doilea, pierzând în fața danezului Mads Pedersen.

Moscon va prelua acum această formă înaintea sezonului clasic al Italiei, în timp ce se pregătește să concureze Giro dell'Emilia și Gran Premo Bruno Beghelli în acest weekend înainte de Il Lombardia, sâmbătă, 12 octombrie.