Nairo Quintana susține că un coechipier l-a costat în Turul Franței 2015

Columbianul crede că acțiunile unui ciclist l-au costat victoria asupra lui Chris Froome

Nairo Quintana a susținut că acțiunile unui coechipier Movistar l-au costat Turul Franței 2015. Riderul columbian a reamintit amintirea „trista” a etapei 20 de la Alpe d'Huez vorbind la ESPN Bike Show, susținând că l-ar fi învins pe eventualul câștigător Chris Froome dacă nu ar fi fost acțiunile unui coechipier.

Quintana a încheiat Turul 2015 pe locul doi, în spatele lui Froome, cu un deficit de 1 minut și 12 secunde.

În penultima etapă către Alpe d'Huez, Quintana l-a atacat pe Froome - care mai târziu a recunoscut că se luptă cu o boală - pentru a reveni cu 1 minut și 20 de secunde în Clasificarea generală, deși nu a fost suficient pentru a lua cursa generală.

Deși Quintana nu a numit riderul specific sau acțiunea care l-a costat Maillot Jaune, el susține că acțiunile unui ciclist din acea zi au fost cele care l-au împiedicat să asigure primul tur al Columbiei și singurul Grand Tour Quintana care nu a câștigat încă.

'Pe acea scenă de la Alpe d’Huez am avut o strategie și au fost colegi de echipă care au lucrat foarte bine și au fost alții care nu au făcut-o , a spus Quintana la ESPN.

'A fost un moment în acea zi – și el știe – în care, practic, din cauza acestui pilot, a fost imposibil să câștigi Turul Franței. Îmi amintesc ca pe o zi tristă, din cauza oportunității care mi-a trecut.'

În această penultima etapă, echipa Movistar a lui Quintana a făcut mai multe atacuri de-a lungul zilei pentru a încerca să-l arunce pe Froome.

La începutul etapei, Alejandro Valverde a atacat Col de la Croix de Fer, cu Quintana care trecea. Cu toate acestea, Froome a reușit să prindă perechea la coborâre.

Apoi, cu cursa lovită de Alpe d'Huez, Valverde și Quintana au făcut schimb de atacuri pentru a-l arunca din nou pe Froome. În cele din urmă, cu ajutorul colegului de echipă, Winner Anacona, Quintana a reușit să treacă de lot și să termine pe locul al doilea pe scenă.

Mișcarea, însă, nu a fost suficientă și a câștigat doar columbianul pe locul al doilea în Clasificarea Generală, cu Valverde menținând locul al treilea pe podium.

De atunci, Quintana nu a mai egalat sau egalat locul doi în 2015 de atunci, ocupând locul al treilea în 2016 și apoi pe locurile 12, 10 și 8 în următorii trei ani.

În ultimul său sezon cu echipa spaniolă, Quintana s-a trezit împărtășind conducerea la Marele Tur al Franței cu colegii de echipă Valverde și Mikel Landa, care s-a dezvăluit în cele din urmă într-o întrerupere publică a comunicării și eventuala lui plecare din echipă.

Quintana sa mutat de atunci la echipa franceză Arkea-Samsic, dar vechiul său șef al echipei Movistar, Eusebio Unzue, a continuat să-l laude pe fostul său pilot.

Unzue a susținut recent că Froome a beneficiat în mod continuu de pe urma curselor cu o echipă mai puternică decât Quintana și, dacă perechea s-ar înfrunta unu la unu, columbianul ar avea mai bine decât pilotul Team Ineos.

Deși flatat de comentarii, Quintana a recunoscut pentru ESPN că Froome a fost probabil cel mai „puternic” pilot, dar a recunoscut că echipa sa a reușit să-l salveze din anumite situații de-a lungul anilor.

'Da, am citit despre chestia cu Froome. Știm că a avut o echipă puternică și că l-au salvat în multe momente. Dar, de asemenea, este adevărat că el a fost mai puternic decât mine”, a spus Quintana.

„Norocul pe care l-a avut de a fi în acea echipă l-a dus acolo unde se află. În ceea ce mă privește, am luptat cât am putut și voi continua să lupt.'